Artykuł sponsorowany Zasady przydzielania kredytów hipotecznych

Zasady przydzielania kredytów hipotecznych

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to doskonały sposób na sfinansowanie zakupu mieszkania albo domu z rynku pierwotnego bądź wtórnego, kiedy nie masz zgromadzonych własnych środków na tak dużą inwestycję. To produkt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Jest to zabezpieczenie finansowe udzielane wierzycielowi przez właściciela nieruchomości wpisanej do ksiąg wieczystych. Kredytobiorca ręczy swoim majątkiem oraz dochodami obecnymi i przyszłymi. Wartość hipoteki staje się górną granicą ewentualnych roszczeń banku.

Czym charakteryzują się kredyty hipoteczne?

Kredyt hipoteczny to idealne rozwiązanie kłopotliwej kwestii sfinansowania zakupu domu lub mieszkania. Większość osób szukających dla siebie i swoich najbliższych nowego lokum nie posiada zgromadzonych środków finansowych wystarczających na pokrycie tak wielkiej inwestycji. Banki wychodzą naprzeciw potrzebom swoich potencjalnych klientów znajdujących się w takiej sytuacji, proponując im kredyt hipoteczny. Zabezpieczeniem takiej pożyczki jest nieruchomość wpisana do ksiąg wieczystych. Oznacza to, że w chwili zaprzestania spłacania zobowiązania przez kredytobiorcę, bank zyskuje prawo do przejęcia tej nieruchomości.

Podpisując umowę kredytową, kredytobiorca zobowiązuje się do spłacania zobowiązania w ściśle określonym terminie. W księdze wieczystej należącej do kredytobiorcy nieruchomości bank w odpowiednim rozdziale dokonuje wpisu informującego o tym, iż majątek ów staje się zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Raty kredytu obejmują zarówno kapitał, jak i odsetki. Środki uzyskane z takiego kredytu mogą zostać przeznaczone na zakup mieszkania, domu, gruntu, budowę domu albo remont nieruchomości. 

Cechą charakterystyczną tego produktu bankowego jest jego długoterminowość - taki kredyt można zaciągnąć nawet na okres 35 lat. Tak długi okres spłaty sprawia, że kredyty hipoteczne mają najniższe oprocentowanie. Trzeba jednak mieć świadomość, iż spłacając je, oddaje się do banku nawet dwukrotność zaciągniętej pożyczki w formie odsetek, prowizji czy marży.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny?

Aby bank przyznał Ci kredyt hipoteczny, musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz posiadać zabezpieczenie w postaci nieruchomości, czyli hipotekę. Konieczny jest także wkład własny, posiadanie zdolności kredytowej oraz dokument potwierdzający stosunek pracy. Jeżeli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego, możesz skorzystać z usług firm takich jak np. Kantower Finance & Development. Udając się do wybranego banku w celu zaciągnięcia takiego kredytu, trzeba ze sobą zabrać następujące dokumenty:

• dowód osobisty,
• drugi dokument tożsamości ze zdjęciem,
• oświadczenie o dochodach,
• zaświadczenie o zatrudnieniu,
• umowę o pracę,
• świadectwo pracy,
• deklarację pracodawcy o zamiarze przedłużenia umowy o pracę (jeżeli jesteś zatrudniony na podstawie umowy na czas określony),
• oświadczenie o dochodach, umowy za okres ostatniego roku oraz deklarację PIT za ostatni rok podatkowy (jeżeli pracujesz na podstawie umów cywilnoprawnych).

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, będziesz musiał ze sobą zabrać:

• zaświadczenie o nadaniu NIP-u i REGON-u,
• zaświadczenie o wpisie do CeiDG albo KRS,
• zaświadczenie z Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u potwierdzające niezaleganie z opłatami,
• deklarację PIT za ostatni rok podatkowy,
• dokumenty księgowe.

Bank zażąda od Ciebie określenia konkretnego celu finansowania, dlatego konieczne będzie przedstawienie mieszkania lub domu, który chcesz kupić oraz zaprezentowanie stosownych dokumentów potwierdzających ów zamiar. Będziesz zatem musiał dodatkowo przedstawić: umowę przedwstępną z deweloperem, potwierdzenie wpłaty wkładu własnego, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, odpis z księgi wieczystej, decyzję o pozwoleniu na budowę, wypis dewelopera z KRS, pełnomocnictwo osób reprezentujących dewelopera oraz jego oświadczenie.

Bank rozpocznie badanie złożonego wniosku kredytowego dopiero wtedy, gdy trafią do niego wszystkie wymienione wyżej dokumenty. Niezbędny może okazać się także zakup ubezpieczenia. Pamiętaj, że miesięczna rata kredytu nie powinna przekraczać 30%  Twoich miesięcznych dochodów netto, aby było to rozwiązanie w pełni bezpieczne i wygodne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas