Materiał Partnera Zagraniczne wakacje – jak się do nich przygotować?

Zagraniczne wakacje – jak się do nich przygotować?

Coraz więcej Polaków spędza letnie wakacje za granicą. Podróżujemy samodzielnie lub z biurem podróży. Jednak niezależnie jaką opcję wybieramy trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Na pewno najważniejszą rzeczą jest wymiana pieniędzy, na walutę kraju, do którego jedziemy nawet jeśli mamy wykupioną wycieczkę z pełnym wyżywieniem. Zakup waluty warto zrobić to jeszcze przed wyjazdem, aby na miejscu nie szukać kantoru lub banku.

Jak przygotować się do wyjazdu?

Zorganizowanie wyjazdu na wakacje dla całej rodziny wymaga wielu przygotowań, szczególnie jeśli nie korzystamy z oferty biur podróży. Należy zaplanować miejsce, w którym chcemy spędzić urlop, znaleźć nocleg i przemyśleć jak w określone miejsce dotrzemy. Niezbędne jest założenie konkretnych wydatków jakie poniesiemy przez cały urlop. Po uwagę należy wziąć opłaty drogowe, koszty paliwa, wynajem apartamentu lub miejsca pod namiot oraz koszty wyżywienia. Jeśli decydujemy się na urlop za granicą warto też pomyśleć o wymianie pieniędzy na walutę kraju, do którego się wybieramy. Najlepiej zakupu euro, dolarów czy innej waluty warto dokonać jeszcze w Polsce, gdzie kurs walut jest znacznie bardziej korzystny niż za granicą. Co więcej nie we wszystkich krajach będzie możliwa wymiana polskiej waluty, na walutę kraju, w którym aktualnie będziemy przebywać. Dlatego przynajmniej na początek warto mieć trochę gotówki w portfelu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy będzie ona nam potrzebna.

Gdzie wymienić walutę?

Obcą walutę można kupić w taki miejscach jak bank, kantor lub wymienić pieniądze w sieci korzystając z internetowych kantorów. To jaką formę wymiany wybierzemy zależy wyłącznie od nas. Trzeba jednak pamiętać, że kurs skupu i sprzedaży waluty w banku jest zazwyczaj wyższy niż w tradycyjnym kantorze lub kantorze internetowym. Różnice kursowe między bankiem, a kantorem sięgają średnio 15 groszy. Właściciele kantorów mają na uwadze przede wszystkim konkurencje, co ma wpływ na oferowane kursy walut. Jednak w porównując ceny wymiany w Internecie, kurs walut jest korzystniejszy w internetowych kantorach. Jest to związane z kosztami działalności, gdzie w przypadku kantorów stacjonarnych jest on wyższy, ponieważ dochodzą koszty wynajęcia lokalu, media, koszty obsługi gotówki i zatrudnienia pracowników, a to wpływa na marżę. Jeśli jednak nie czujemy się dobrze w Internecie i nie jesteśmy przekonani co do wymiany pieniędzy w sieci warto udać się do kantoru stacjonarnego. 

Opracowanie:

Kantor Silvant

Elbląg , 1 Maja 41

Podziel się