Artykuł sponsorowany Ubezpieczenie OC i autocasco – czy można zapłacić mniej?

Ubezpieczenie OC i autocasco – czy można zapłacić mniej?

Ubezpieczenie samochodu, to jeden z ważniejszych kosztów, jaki musimy brać pod uwagę w kwestii jego utrzymania. Posiadając własny samochód musimy się liczyć z koniecznością jego ubezpieczenia, a w tej materii niestety co jakiś czas pojawiają się podwyżki. Kierowcom zdarza się narzekać na koszta związane z OC oraz autocasco, jednak doskonale zdają sobie sprawę, że są to wydatki konieczne, bez których żadne auto nie powinno wyjeżdżać na drogę. Kosztowne są przede wszystkim polisy aut nowych, jednak w wielu sytuacjach możemy liczyć na zniżki. Pytanie tylko kiedy i w jakich sytuacjach ubezpieczenie auta wyniesie nas mniej?

Co wpływa na wartość ubezpieczenia?

Po pierwsze jeśli jesteśmy w wieku poniżej 25 lat, a prawo jazdy posiadamy mniej niż 3 lata, to musimy liczyć się z tym, że ubezpieczenia samochodu będą kosztować nas więcej. Sytuacja taka wynika w prostej linii ze statystyk, które wskazują, że właśnie osoby posiadające prawo jazdy przez okres krótszy niżeli 3 lata i będące poniżej 25 roku życia powodują najwięcej wypadków komunikacyjnych. W związku z tym ryzyko dla ubezpieczyciela jest większe.

Rozwiązaniem takiej sytuacji może być poproszenie jednego rodzica, aby został współwłaścicielem auta swojego dziecka. Jeśli pozostaje kierowcom bezszkodowym, to istnieje zwykle możliwość częściowego wykorzystania jego zniżek w celu korzystniejszego ubezpieczenia samochodu dziecka. Dla wielu osób problemem jest fakt, że jeśli dziecko doprowadzi do powstania szkody na danym pojeździe, to wypracowane zniżki traci zarówno rodzic, jak i dziecko.

Sposób naprawy auta w procesie naprawy szkody

Na koszt ubezpieczenia auta wpływa również sposób likwidacji szkody w pojeździe. Bierzemy tu pod uwagę Serwis i Kosztorys. Przeprowadzenie naprawy auta w serwisie, czyli w punkcie ASO to z pewnością wygodne rozwiązanie dla wielu kierowców, wszystko przebiega bezgotówkowo, jak również wykorzystywane są oryginalne części zamienne producenta auta. Z kolei naprawa auta na podstawie kosztorysu opiera się na wycenie części zamiennych, w warsztatach innych od serwisu. Wówczas możemy uzyskać lepszą cenę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie auta z założeniem, że korzystamy z kosztorysu wiąże się z tym, że samochód po ewentualnej szkodzie będzie naprawiany w warsztacie na częściach stanowiących zamienniki tych oryginalnych. W niektórych przypadkach pojawia się rozczarowanie klientów w kwestii wysokości takiego odszkodowania, które zostaje pomniejszone o amortyzację, czyli techniczne zużycie, a dodatkowo jakość napraw może nie spełniać naszych oczekiwań.

Wartość auta a koszt ubezpieczenia

To jaka wartość znajdzie się na polisie ma wpływ zarówno na wysokość ubezpieczenia auta, jak i na późniejsze ewentualne wypłaty. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest uczciwe określenie wartości auta. Jeśli wpiszemy niższą kwotę, aby płacić mniej za ubezpieczenie, to w razie kradzieży lub szkody całkowitej dostaniemy z polisy zdecydowanie mniejszą kwotę na konto. Z kolei jeśli zawyżymy wartość, to likwidator zweryfikuje prawdziwą wartość auta. W dokładnym wypełnieniu tych dokumentów pomoże nam doradca ubezpieczeniowy.

Bezpośrednie likwidowanie szkód w ubezpieczeniu OC

Wielu ubezpieczycieli proponuje swoim klientom bezpośrednią likwidację szkód. W ten sposób w razie nieprzewidzianych zdarzeń zgłaszamy się do ubezpieczyciela, który zajmuje się pełną likwidacją szkód, a my oszczędzamy znaczną ilość czasu i nie musimy się stresować załatwianiem naprawy. W ten sposób oszczędzamy również pieniądze. Warto zapytać swojego agenta ubezpieczeniowego o taką właśnie opcję.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas