Artykuł sponsorowany Czym sugerować się przy wyborze ubezpieczenia upraw rolnych?

Czym sugerować się przy wyborze ubezpieczenia upraw rolnych?

Będąc rolnikiem, trzeba pamiętać, że ubezpieczenie upraw rolnych jest bardzo ważne, ponieważ rośliny są narażone na działanie wielu czynników, niezależnych od człowieka, jak grad czy wiosenne przymrozki. Pogody nie sposób przewidzieć. Jeden rok, w którym rolnik będzie miał starty może oznaczać kłopoty finansowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się zawarcie polisy ubezpieczeniowej upraw, która w razie potrzeby zrekompensuje poniesione starty.

Dlaczego ubezpieczenie upraw jest tak ważne?

Współcześnie prowadzenie gospodarstwa rolnego znacząco się zmieniło i wymaga dobrego zarządzania oraz zabezpieczania interesów rolnika. Uprawy różnych roślin są narażone na działanie wielu negatywnych czynników i jest obarczone ryzykiem. Pomimo wprowadzania wielu np. mrozoodpornych odmian zbóż i warzyw, ryzyko wymarznięcia zostaje zminimalizowane, to mimo wszystko nie zostało ono całkowicie wyeliminowane. Co więcej, zawsze może pojawić się susza, powódź,  grad, deszcz nawalny, burza, obsunięcia się ziemi czy pożar. W związku, aby zachować spokój i zabezpieczyć swoje zboża czy inne rośliny, warto posiadać ubezpieczenie upraw rolnych. Pozwoli ono w razie wystąpienia klęski zachować płynność finansową i zapobiec konieczności zaciągania kredytów.

Warto pozyskać jak najwięcej informacji o zakresie ubezpieczeń płodów rolnych i wybrać najkorzystniejszą ofertę, dopasowaną do indywidualnego profilu gospodarstwa. Co więcej, należy wiedzieć, że ubezpieczenia rolnicze są dotowane z budżetu państwa. Dzięki systemowi dofinansowania przez Państwo, rolnik płaci jedynie około 30-35% wysokości składki, co jest dużym ułatwieniem. Należy również pamiętać, że w świetle obowiązujących przepisów, rolnicy otrzymujący płatności obszarowe bezpośrednie, muszą posiadać polisę ubezpieczeniową zapewniającą ochronę minimum 50% swoich upraw, od co najmniej jednego zagrożenia, jak np. ujemne skutki przezimowania.

Jaką polisę ubezpieczeniową upraw warto wybrać?

Polisę ubezpieczenia upraw rolnych można zawrzeć jesienią dla upraw ozimych (np. rzepak, pszenica, pszenżyto czy jęczmień) lub wiosną (np. zboża jare czy rośliny okopowe). Rolnik może wybrać, jaki pakiet ubezpieczeniowy chce wybrać, ale musi pamiętać o kilku ważnych kwestiach. W pierwszej kolejności, z obowiązkowych ubezpieczeń, zawiera się przeważnie polisę od gradu, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych. Bardziej rozbudowane pakiety obejmujące inne ryzyka, rolnik może wybrać sam lub skorzystać z pomocy renomowanej Agencji Ubezpieczeniowej Ubezpieczenia 24 Renata Kontek z Legnicy.  Ta doświadczona multiagencja zawsze przedstawia klientom dostępne oferty i warianty wszystkich ubezpieczeń rolnych, od różnych firm i towarzystw ubezpieczeniowych oraz negocjuje najkorzystniejsze ceny. Najważniejsze jest to, aby skutecznie zabezpieczyć interesy rolników.

Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać, jest określenie w polisie sumy ubezpieczenia, tak aby prawidłowo odzwierciedlała ona realną wartość przewidywanych plonów. Wtedy można mieć pewność, że w wypadku wystąpienia szkody, otrzymana przez rolnika rekompensata będzie adekwatna do poniesionych strat. Wysokość składki ubezpieczenia zależy od gatunku uprawy, jej powierzchni, klasy gleby oraz umiejscowienia działki rolnej. Nie bez znaczenia pozostaje także zakres ubezpieczenia na stałą sumę, co oznacza, że ilość stwierdzonego procentowo ubytku w uprawie, zostanie wypłacona w takiej wielkości, jak zostało to uwzględnione w polisie, bez brania pod uwagę wahań cen rynkowych.  Zaś w przypadku szkody całkowitej uprawy wypłata odszkodowania oscyluje na poziomie nawet 95%, co jest bardzo dużą zaletą. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas