Artykuł sponsorowany Na co powinieneś zwracać uwagę podczas brania kredytu?

Na co powinieneś zwracać uwagę podczas brania kredytu?

Wielu z nas decyduje się na wzięcie kredytu. Dzięki temu możemy zakupić dom, samochód lub spełnić inne marzenie, na które nie mamy obecnie budżetu. Mimo wielu zalet płynących z pożyczania pieniędzy z banków – musisz być czujny! Bez względu na to, czy wybierasz bank, czy inną instytucję finansową, umowa nie zawsze będzie dla Ciebie korzystna. Ja jakie elementy powinieneś zwracać uwagę?

Jaka rata będzie optymalna?

Wysokość raty jest najbardziej istotną kwestią, jeśli chodzi o Twoją zdolność kredytową. Powinna być zawsze dobrana w taki sposób, aby nie obciążała zanadto Twojego portfela. Najtańszą opcją są zwykle kredyty z ratą malejącą. Wynika to głównie z faktu, że większość kapitału spłacamy na początku. I choć raty stałe kojarzą nam się z łatwiejszą droga spłaty, są one korzystne tylko dla banku. Im dłuższy czas spłacania kredytu, tym korzystniejsze będzie zdecydowanie się na ratę malejącą.

Jaka wysokość raty będzie dla Ciebie opłacalna? To kwestia dość indywidualna, zależna od miesięcznych przychodów i wydatków każdego gospodarstwa domowego. Żeby ustalić, na jak wysokie raty możesz sobie pozwolić najlepiej samodzielnie na spokojnie to wyliczyć, uwzględniając nie tylko stałe koszty związane z rachunkami i wyżywieniem, ale też sytuacje nieprzewidywalne, na przykład wizyty u lekarza lub leki.

Co z oprocentowaniem?

Biorąc kredyt, należy liczyć się z tym, że ostateczna kwota spłaty będzie wyższa od tej, którą otrzymamy do ręki. Najwięcej kosztów generują oczywiście odsetki. Bardzo często możemy spotkać się z oprocentowaniem, którego końcówka wynosi 0,9% lub nawet 0,99%. Zabieg ten to nie tylko narzędzie marketingowe. W oczach potencjalnych klientów 4,99% będzie bardziej opłacalne niż 5%. Co więcej, samo oprocentowanie to nie wszystko. W umowie mogą pojawić się dodatkowe koszty, które są związane z ubezpieczeniem, prowadzeniem konta lub wydaniem kart kredytowych. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego nie jest obowiązkowe. Wiele banków wymaga jednak tego zabezpieczenia. Dużą rolę odgrywa także terminowość płacenia rat. Za nieterminowe uiszczanie należności również poniesiemy dodatkowy koszt i jest to całkowicie uzasadnione!

Czy warto korzystać z pośrednika?

Jako klient rzadko kiedy możesz pozwolić sobie na negocjację z bankami. Dobrym sposobem jest korzystanie z doradztwa lub pośrednika. Pośrednictwo Finansowe JKM mieszczące się w województwie opolskim od wielu lat dba o swoich klientów i pilnuje, aby nie podpisywali umów, które mogą prowadzić do zbytniego obciążenia budżetu rodziny, a tym samym zadłużenia.  Ponadto, pośrednicy bardzo często mają swoje znajomości w bankach, więc z ich pomocą możesz otrzymać najkorzystniejszą w danej chwili ofertę.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas