Materiał Partnera Kiedy warto wymieniać waluty przez internet?

Kiedy warto wymieniać waluty przez internet?

Tradycyjne kantory stacjonarne powoli przestają być opłacalne, a coraz więcej klientów świadomie decyduje się na kantory internetowe. Wymiana walut online to sposób na oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy, szczególnie dla osób, które wymiany walut dokonują często. Nie obawiamy się zakładania internetowych kont bankowych i bez obaw robimy zakupy w sklepach online – nie tylko w tych, których nazwy wszyscy znają. A czy jest się czego obawiać przy wymianie walut? Czy kantory internetowe są wiarygodne i bezpieczne? Kiedy opłaca się wymieniać waluty przez internet?

Bezpieczeństwo wymiany walut online

Kantory internetowe podlegają takim samym regulacjom prawnym, jak kantory stacjonarne, których wciąż jest dosyć sporo w dużych miastach. Bezpieczeństwo transakcji w kantorach online gwarantują nam więc instytucje nadzorujące. Kantoru online nie założy przypadkowa osoba, która sama będzie ustalała cenę danej waluty. 

Warto być świadomym, że kantor online nie jest wyłącznie wirtualnym tworem. Musi mieć swoją siedzibę, a pracownicy w nim zatrudnieni muszą być odpowiednio przeszkoleni lub mieć odpowiednie doświadczenie wyniesione z sektora bankowego – mówi nam przedstawiciel kantoru CentNet.pl z Wrocławia

Każdy kantor – stacjonarny i online – musi być wpisany przez Narodowy Bank Polski do rejestru działalności kantorowej. Kantory internetowe są więc całkowicie bezpieczne i co więcej, dbają o bezpieczeństwo naszych danych. Bardzo często korzystają z protokołów szyfrowania danych SSL, tak samo jak banki. Jeśli chcemy sprawdzić, czy wybrany przez nas kantor internetowy stosuje te zabezpieczenia, zwróćmy uwagę, czy na pasku przeglądarki tuż przed adresem rozpoczynającym się od „https” znajduje się symbol kłódki. Jeśli tak – bezpieczeństwo mamy zagwarantowane.

Opłacalność wymiany walut online

Wymiana walut online jest szczególnie opłacalna dla osób, które mają zaciągnięty kredyt w obcej walucie – na przykład we frankach szwajcarskich, które kilka lat temu przyprawiły wielu Polaków o ból głowy. Możemy korzystać z ustawy antyspreadowej i spłacać raty bezpośrednio we frankach szwajcarskich. Średni spread waluty w polskich bankach jest o kilkanaście groszy wyższy niż w kantorach internetowych, a kilkanaście groszy różnicy na każdym franku szwajcarskim może dawać nam już sporą oszczędność. Jeśli na przykład płacimy 500 franków miesięcznie, a różnica spreadu waluty to 0,15 groszy, co miesiąc zapłacimy o 75 zł mniej. Czy to dużo? W ciągu roku zaoszczędzimy 900 zł, co w perspektywie spłaty kredytu przez 10 lat daje nam już 9.000 zł. Nie jest to kwota zawrotna, jednak każdy wolałby ją mieć w swoim portfelu, zamiast niepotrzebnie wydawać.

A teraz weźmy pod lupę porównanie kantoru tradycyjnego z kantorem online. Średni spread w kantorach tradycyjnych różni się zwykle o kilka groszy od spreadu w kantorach internetowych – na korzyść tych drugich. Jeśli rzadko wymieniamy walutę, wiele nie oszczędzimy, gdy skorzystamy  z kantoru internetowego. Jeśli jednak często potrzebujemy wymiany waluty, uzbiera się trochę pieniędzy i to nie tylko na samych transakcjach. Oszczędzimy też czas i często wydatki na dojazd do kantoru, a jak wiadomo, czas to pieniądz. Jeżeli mamy do wyboru: wymiana waluty bez wychodzenia z domu niższym kosztem albo wyprawa do stacjonarnego kantoru, to dlaczego nie wybrać pierwszej opcji? Nie ma dobrych argumentów. 

Podziel się