Artykuł sponsorowany Czym jest protest wekslowy?

Czym jest protest wekslowy?

Weksel to jeden z papierów wartościowych. Podlega przepisom prawa wekslowego i zawiera bezwarunkowe polecenie zapłacenia określonej sumy pieniężnej w oznaczonym miejscu i czasie. Może się zdarzyć, że umówiona suma pieniężna nie zostanie wypłacona lub weksel nie zostanie przyjęty. Co zrobić w takim przypadku? Wówczas należy złożyć akt urzędowy, zwany protestem wekslowym.

 

Protest wekslowy – wyjaśnienie

Protest wekslowy to akt publiczny i naturalny, stanowiący niezbędną przesłankę regresu wekslowego (poszukiwania zwrotnego). Stwierdza on odmowę przyjęcia weksla lub odmowę jego zapłacenia, jak również zajście okoliczności, z którymi ustawa wiąże prawo zwrotnego poszukiwania.

Taki protest znajduje więc uzasadnienie wówczas, gdy właścicielowi weksla odmówiono przyjęcia lub zapłaty weksla. Orzeka się wtedy niewykonanie zobowiązania wekslowego. Ten akt urzędowy stwierdza także zajście okoliczności, z którymi ustawa wiąże prawo zwrotnego poszukiwania.

Protest wekslowy przyczynia się zazwyczaj do przyspieszenia procesu sądowego – jest bowiem podstawą do wydania nakazu zapłaty w stosunku do dłużnika wekslowego. Sensem protestu wekslowego jest więc zagwarantowanie bezpieczeństwa operacji obrotu wekslowego.

Jakich terminów należy się trzymać?

Protest ze względu na nieprzyjęcie weksla należy złożyć niezwłocznie w tym terminie, w którym ma nastąpić przedawnienie weksla do przyjęcia. Cała procedura musi się dokonać w ciągu jednego z dwóch dni powszednich następujących po dniu płatności.

Jeśli natomiast weksel jest płatny za okazaniem, protest składa się aż do upływu terminu, w ciągu którego można przedstawić weksel do zapłaty.

Kiedy protest wekslowy jest zbędny?

W art. 85-95 Prawa wekslowego stwierdza się także zajście niektórych innych okoliczności prawnych lub faktycznych, z którymi ustawa wiąże prawo zwrotnego poszukiwania, a więc tzw. regresu).

Taki protest jest zbędny w przypadku, gdy:

  • zachodzi zdarzenie tzw. „siły wyższej”;

  • nastąpiło zwolnienie od protestu przez wystawcę, poręczyciela, indosanta;

  • doszło do ogłoszenia upadłości lub postępowania układowego w stosunku do wystawcy weksla.

Jak sporządzić protest wekslowy?

Protest o takim charakterze musi być sporządzony przez notariusza. Należy przygotować go zgodnie z zapisami art. 85 prawa wekslowego, na odwrocie weksla lub osobnej karcie połączonej z wekslem” – wyjaśnia notariusz Sławomir Puczyłowski prowadzący kancelarię w Otwocku.

Dokument musi zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko osoby żądającej protestu;

  • imię i nazwisko osoby, wobec której dokonuje się protestu;

  • oświadczenie, że osoba, wobec której skierowany jest protest nie dopełniła swoich obowiązków wobec remitenta lub w dniu wezwania do spłaty weksla była nieobecna pod wskazanym adresem;

  • data i miejsce dokonania wezwania do spłaty weksla lub próby jego dokonania;

  • określenie liczby egzemplarzy przedstawionego weksla;

  • podpis notariusza sporządzającego protest, pieczęć urzędowa;

  • numer protestu.

Co ciekawe, w niektórych przypadkach protesty weksli mogą być wystawiane także przez Urząd Pocztowy – zakres działań tego urzędu w kontekście sporządzania protestów wekslowych określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 października 1965 r.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas