Artykuł sponsorowany Czas na PIT 37

Czas na PIT 37

PIT 37 to formularz do rozliczania podatku dochodowego dla podatników, który nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej. Taką deklarację PIT wypełniają osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę o dzieło, umowę zlecenia, a także emeryci i renciści. W tym przypadku chodzi o przychody opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej (12% lub 32%). Wysokość opodatkowania zależy od wysokości osiągniętego dochodu. Zaliczki są odprowadzane za pośrednictwem płatnika na przykład z tytułu stosunku pracy lub z tytułu umowy cywilnoprawnej. Sprawdź, jak prawidłowo wypełnić formularze PIT 37. 

1. PIT 37 - podatnicy, którzy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej

2. PIT 37 - co trzeba wypełnić?

2. Kto nie musi wypełniać deklaracji PIT 37?

3. Jak zrobić rozliczenie PIT w najprostszy sposób?

pit 37

Osoby, które otrzymują wynagrodzenie na przykład z tytułu umowy o pracę, mogą spodziewać się, że otrzymają od pracodawcy PIT 11. W zeznaniu podatkowym za ubiegły rok trzeba uwzględnić wszystkie przychody podlegające opodatkowaniu. Polski Ład wprowadził sporo zamieszania w prawie podatkowym, ale podatnicy, którzy mają małe zarobki, mogą sprawdzić, czy dotyczy ich podatek dochodowy. Jeśli nie, mogą zatwierdzić sporządzony przez urząd Skarbowy PIT 37. Pozostałe osoby, które chcą skorzystać z ulg podatkowych, muszą wprowadzić odpowiednie dane do prawidłowego rozliczenia PIT.

PIT 37 - podatnicy, którzy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej

Zeznanie podatkowe PIT 37 to najpowszechniejszy formularz PIT. Obowiązuje w przypadku podatników zatrudnionych na etacie, umów zlecenia i wszelkiego innego rodzaju umów (na przykład przy działalności wykonywanej osobiście). Złożenie deklaracji dotyczy też przychodów wynikających z pełnienia obowiązków społecznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Są to też przychody z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. PIT 37 dotyczy małżonków rozliczających się wspólnie. 

Przychody nie mogą być z tytułu działalności gospodarczej. Natomiast do PIT 37 wpisuje się przychody z nierejestrowanej działalności. Druk PIT najlepiej jest wypełnić na samym początku, gdyż wtedy jest bardzo szybki termin zwrotu podatku dochodowego. Warto pamiętać, że można uwzględniać należne ulgi podatkowe. Mogą być one kontrolowane ze strony Urzędu Skarbowego. Ma to znaczenie, gdy po zapłaconym podatku powstaje znaczna nadpłata. Dla celów podatkowych warto mieć uzasadnienie do zastosowanych ulg.

PIT 37 - co trzeba wypełnić?

Przy samodzielnym rozliczaniu się należy przygotować dane osobowe, a także należy wprowadzić dane z PIT -11. Emeryci i renciści uwzględniają dane przekazane w PIT wysłanym przez ZUS. Osoby, które uzyskują przychody z nierejestrowanej działalności gospodarczej, wpisują łączną kwotę w odpowiedniej rubryce. Nie ma odrębnej deklaracji podatkowej w tym przypadku. Dane można z łatwością sprawdzić, gdyż podatnik musi prowadzić ewidencję i pilnować, czy nie przekroczył limitu, który nakazuje założenie działalności gospodarczej. 

Ulgi w podatkach należy uwzględnić w PIT 0 do PIT 37. Dla emerytów i rencistów, którzy otrzymują wysokie świadczenia z ZUS, mogą to być wydatki na cele rehabilitacyjne i zakup leków. Jeśli świadczenia są niskie i mieszczą się w kwocie zwolnionej od podatku, wówczas nie trzeba gromadzić dokumentacji udowadniającej wydatki na tego typu cele.

Kto nie musi wypełniać deklaracji PIT 37?

Od jakiegoś czasu deklaracje PIT 37 dla osób fizycznych czekają na podatników w formie wyliczeń podatkowych opracowanych przez Urząd Skarbowy za dany rok podatkowy. Można też złożyć samodzielnie wypełniony PIT 37 online. Ma to sens, gdy podatnik faktycznie chce skorzystać z ulg podatkowych i gdy chce wskazać organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1,5% z podatku od osób fizycznych. Jeśli podatnik nie wybierze OPP, to fiskus nie przydzieli nikomu odgórnie 1,5% tego podatku.

Jak zrobić rozliczenie PIT w najprostszy sposób?

Indywidualne lub wspólne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych najlepiej jest zrobić przez internet. Deklaracje online są wygodniejsze od formularzy tradycyjnych z wielu względów. Przede wszystkim chodzi o oszczędność czasu. W razie pomyłki pisarskiej nie trzeba na nowo wypełniać deklaracji. Wystarczy skorygować błędnie wprowadzone dane.

 System nie pozwala na przekazanie do Urzędu Skarbowego nieprawidłowej i niekompletnej deklaracji podatkowej. Wskaże błędy do poprawy. To oznacza, że nie trzeba będzie robić korekt z błahych powodów. Deklaracje wysyłane do fiskusa online muszą mieć dokument, który nazywa się "Urzędowe Poświadczenie Odbioru". Bez UPO nie można powoływać się na to, że deklaracja została wysłana.

Rozliczanie PIT nie wymaga wsparcia biura rachunkowego. Co prawda Polski Ład od samego początku generuje wiele niejasności dla podatników, ale system jest dostosowany do zmian w podatkach. Program do rozliczania podatków przez internet jest bardzo intuicyjny i w zasadzie nie wymaga żadnego specjalistycznego przeszkolenia. Oczywiście warto wiedzieć, jakie ulgi podatkowe można odliczyć od podatku i czy w ogóle dany podatnik może z nich skorzystać. Profesjonalne doradztwo podatkowe może przydać się osobom, które osiągają wielkie dochody.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas