Artykuł sponsorowany Co to jest Jednolity Plik Kontrolny

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny

Od 1 stycznia 2018 każdy przedsiębiorca będący czynnym płatnikiem VAT, bez względu na to czy jest to jednoosobowa działalność, mikrofirma czy mały, średni lub duży przedsiębiorca zobowiązany jest wysyłać każdego miesiąca tzw. Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT). Co oznacza to zobowiązanie?

JPK nazywamy księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych w odpowiednim formacie. Jak wyjaśnia ekspert z Biura Prawniczo-Księgowego s.c. Krystyna i Katarzyna Wawrzynek: Celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego jest dostarczenie organom podatkowym informacji pozwalających im skrócić czas kontroli podatkowej, a także poprawić jej wyniki.

W praktyce oznacza to, że system ten ma pomóc w tropieniu nieuczciwie wystawionych faktur. Korzyścią dla przedsiębiorcy z comiesięcznego wysyłania JPK jest automatyzacja i usprawnienie kontroli podatkowej, która pozwoli organom podatkowym ją przyśpieszyć, a przedsiębiorcom da możliwość łatwiejszego przeprowadzenia audytów wewnętrznych. Przeprowadzenie elektronicznej kontroli przez organy skarbowe będzie też mniej uciążliwe niż tradycyjna kontrola w siedzibie firmy.

JPK skład się z 7 struktur logicznych postaci elektronicznych ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych (jak wynika z art. 193a. § 2 ordynacji podatkowej), są to:

  • księgi rachunkowe - JPK_KR
  • wyciąg bankowy - JPK_WB
  • magazyn - JPK_MAG
  • ewidencje zakupu i sprzedaży VAT - JPK_VAT
  • faktura VAT - JPK_FA
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów (KPiR) - JPK_PKPIR
  • ewidencja przychodów (ryczałt) - JPK_EWP

Co grozi za niewysłanie JPK?

Wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego należy przestrzegać w wyznaczonym terminie, ponieważ jego przekroczenie może być traktowane jako naruszenie obowiązków podatkowych. W myśl przepisów podlega to karze grzywny do 120 stawek dziennych (nakładana przez sąd grzywna – wyliczana na podstawie wynagrodzenia obwiązującego w 2017 roku – wynosi od 200-40000 złotych, w przypadku nałożenia jej mandatem karnym jest to 4000 złotych).

Jak przekazać JPK_VAT?

Mikroprzedsiębiorcy (od stycznia 2018) wysyłają JPK bezpośrednio do Ministra Finansów, a stamtąd trafiają one do odpowiednich urzędów skarbowych. Wysyłka dokonywana jest w formie elektronicznej wysyłki rejestrów, co będzie możliwe przez utworzoną do tego celu specjalną platformę. Obecnie zobowiązane podmioty do składania JPK  wysyłają go przy pomocy podpisu elektronicznego ePUAP.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas