Artykuł sponsorowany Co robić, gdy zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty odszkodowania?

Co robić, gdy zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty odszkodowania?

Zostałeś poszkodowany w zdarzeniu drogowym, a firma ubezpieczeniowa sprawcy odmówiła Ci wypłaty odszkodowania z polisy OC? Przeczytaj, kiedy ubezpieczyciel ma prawo odmówić rekompensaty za poniesioną szkodę. W poniższym artykule podpowiadamy, co możesz zrobić, jeśli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku lub kolizji i nie zgadzasz się z decyzją firmy ubezpieczeniowej.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC?

Decyzja ubezpieczyciela o odmowie wypłaty odszkodowania powinna zawierać uzasadnienie. Warto dokładnie zapoznać się z tym dokumentem, aby sprawdzić, jakich argumentów użyła firma ubezpieczeniowa. Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania w określonych przypadkach, np. wtedy, gdy uzna, że szkoda materialna opisana we wniosku o odszkodowania powstała wcześniej, a nie w wyniku zdarzenia. Podobnie sytuacja wygląda wtedy, gdy w wyniku dochodzenia okaże się, że to osoba poszkodowana spowodowała wypadek, np. potrącony rowerzysta jechał nieprzepisowo. Odszkodowanie z polisy OC zostanie wypłacone w niższej kwocie, jeśli poszkodowany przyczynił się do zaistnienia zdarzenia.

Jak złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela dotyczącej odmowy wypłaty odszkodowania?

Każdemu poszkodowanemu w wypadku lub kolizji przysługuje prawo do złożenia odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Odwołanie możesz złożyć w ciągu 3 lat od zdarzenia, a jeśli było ono związane z przestępstwem – okres ten wydłuża się do 20 lat. Na rynku funkcjonują firmy odszkodowawcze, które specjalizują się w dochodzeniu odszkodowań oraz służą pomocą osobom, które chcą złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Jedną z takich firm jest Bryksaexpert, której specjaliści mogą przeprowadzić profesjonalną analizę dokumentów otrzymanych od firmy ubezpieczeniowej. Następnie należy przygotować argumenty poparte dowodami, np. zdjęciami z miejsca zdarzenia. Jeśli uszkodzeniu uległ samochód, pomocna może okazać się opinia niezależnego rzeczoznawcy, który sporządzi raport z oględzin pojazdu. W przypadku, gdy ubezpieczyciel nie uwzględni złożonej reklamacji, można wznieść sprawę do sądu. Warto wybrać firmę odszkodowawczą, która oferuje kompleksowe usługi związane z dochodzeniem odszkodowań – dzięki temu w jednym miejscu otrzymamy pomoc prawną oraz usługi rzeczoznawcy samochodowego.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas