Materiał Partnera Wyroby gumowe dla elektrotechniki

Wyroby gumowe dla elektrotechniki

W każdej instalacji elektrycznej wykorzystuje się elementy wykonane z gumy. Bez względu na to, jaką funkcję mają pełnić oraz jakie napięcie płynie w przewodach, trudno obyć się bez wyrobów gumowych. Znajdują one szerokie zastosowanie w elektrotechnice, gdyż guma to materiał, który wyróżnia się odpowiednimi właściwościami, aby zapewnić bezpieczne i trwałe działanie całej instalacji.

Zalety wyrobów gumowych

W instalacjach elektrycznych ważne jest to, aby były odpowiednio zabezpieczone przed przebiciem. Naruszenie ciągłości przewodów może prowadzić do zwarcia, a co za tym idzie, do trwałego uszkodzenia podłączonych urządzeń. Dodatkowo elementy gumowe mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa i zapobiegają porażeniu prądem. Jak mówi specjalista z firmy PionierJawor:

Guma posiada właściwości, których nie jest w stanie zastąpić żaden inny materiał. Gumowe otuliny chronią przewody przed przetarciem oraz dostaniem się wilgoci, dlatego wyroby z gumy stanowią najlepszą izolację wykorzystywaną w elektrotechnice. Kolorowe wyroby z gumy pozwalają także wyróżnić się poszczególnym kablom, co przy dużej ilości przewodów ułatwia ich organizację oraz podłączenie do poszczególnych urządzeń elektrycznych.

Rodzaje wyrobów gumowych

Ze względu na szerokie możliwości wykorzystania wyrobów gumowych w elektrotechnice, na rynku dostępnych jest wiele produktów, które ułatwiają pracę z przewodami. Są one coraz bardziej dopasowane do potrzeb dzięki dostępności różnych wariantów, które różnią się kształtem czy wielkością. Do najpopularniejszych elementów z gumy należą:

  • przelotki – wykorzystuje się je do izolacji kabli oraz ochrony ich w miejscach narażonych na uszkodzenie,
  • odgiętki – zapobiegają przełamaniu się i przetarciu przewodów podczas ich intensywnego poruszania się,
  • dławice – ich zadaniem jest zabezpieczenie instalacji przed dostaniem się wilgoci przez otwór wprowadzający do skrzyni przewodów,
  • złącze przelotowe – wykorzystuje się do naprawy kabli oponowych.

Wyroby gumowe wykonywane są ze specjalnej mieszanki gumy, która wyróżnia się jednocześnie trwałością i elastycznością. Większość elementów gumowych można dopasować do parametrów konkretnej izolacji, dzięki czemu szczelnie przylegają do przewodów. Zapobiega to przesuwaniu się otulin i zapewnia odpowiednią izolację na całym obiegu elektrycznym. Guma jest materiałem trwałym, tanim i łatwo dostępnym, dlatego obecnie nie ma lepszej alternatywy dla produktów gumowych wykorzystywanych w szeroko pojętej elektrotechnice.

Podziel się