Materiał Partnera Sprawny i szybki remont łazienki

Sprawny i szybki remont łazienki

Wystrój twojej łazienki w niczym nie przypomina tych współczesnych. Do tego instalacja wodno  – kanalizacyjna odmawia posłuszeństwa i żyje własnym życiem. Czas na zmiany. Gruntowny remont jest nieunikniony, ale jego realizacja spędza ci sen z powiek. Jak go przeprowadzić tak, by przebiegał bez komplikacji i według planu?

Plan działania

Planując remont możesz mieć wizję swojej wymarzonej łazienki. Przeszklony prysznic, wielka wanna na środku i lustro na całej ścianie. Wszystko fajnie, tylko najpierw sprawdź swoje możliwości finansowe i metrażowe pomieszczenia. Nie zawsze to, co zrodzi się nam w głowie jest możliwe do zrealizowania. Najważniejszy jest zakres prac. Wymiana płytek, ogrzewania, całej instalacji może zająć o wiele mniej czasu, jeśli dokładnie będziemy wiedzieć co trzeba zrobić. Profesjonalna ekipa powinna szybko i solidnie uwinąć się z remontem.

Sprzęt, materiały, narzędzia i akcesoria

Najlepiej zainwestować w produkty najwyższej jakości. Z tego względu, że posłużą nam przez długi czas i na pewno dostaniemy na nie gwarancję. Gdy już wybierzesz płytki oraz sprzęt: wannę, prysznic, miskę ustępową i umywalkę, musisz kupić narzędzia budowlane i produkty, które pomogą ci w ich montażu. We wszelkie materiały i akcesoria możesz śmiało zaopatrzyć się w marketach budowlanych, ale też w sklepach internetowych, takich jak www.passahouse.com, gdzie znajdziesz towary z najwyższej półki, najlepszych i cenionych producentów. Szpachle powierzchniowe oraz pace firmy Olejnik idealnie nadadzą się do rozprowadzenia gładzi, zaś do wypoziomowania niezbędna będzie poziomica. Firma Schedpol produkuje najlepszy na rynku polskim tego typu sprzęt. Do montażu wanny czy prysznica oraz umywalki niezbędne są wszelkie akcesoria hydrauliczne takie, jak syfony czy złączki. Liniowe odwodnienia łazienkowe pozwalają na uniknięcie montażu brodzika w kabinie prysznicowej. Wmontowane w podłogę z zachowaniem niewielkiego spadku, pozwalają na swobodny odpływ wody w odpowiednie miejsce. Często wykończone elementami antypoślizgowymi i podświetlane zapewniają bezpieczeństwo i prezentują się bardzo nowocześnie. Przy instalowaniu muszli klozetowej na pewno przyda się zestaw podtynkowy oraz przyciski spłukujące. Podtynkowe systemy instalacyjne firmy AlcaPlast są przystosowane zarówno do zabudowy ciężkiej i suchej. Pozwalają na ukrycie całej instalacji sanitarnej w ścianie. Stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej (np. AM100/1000 Alcamodul) montuje się poprzez przykręcenie go wraz ze zbiornikiem do ściany przy pomocy śrub, a następnie obmurowuje po bokach i od dołu - gdy odpływ spłuczki jest pionowy bądź tylko po bokach, montując od dołu wsporniki (nogi montażowe) – gdy odpływ jest boczny. Stelaż do zabudowy suchej/lekkiej (np. AM101/1120 Sadromodul) można przytwierdzić zarówno do ścian masywnych i ścian działowych o konstrukcji szkieletowej za pomocą śrub z kołkami rozporowymi, a nogi wysuwane ze stelaża przytwierdza się do podłoża, potem całość zabudowuje się wodoodporną płytą kartonowo-gipsową. Jeśli chodzi o przyciski spłukujące to mamy naprawdę szeroki wybór od standardowych, najprostszych po bardzo nowoczesne, takie jak bezdotykowe przyciski sterujące Night Light z podświetleniem (dostępne w trzech wersjach) czy eleganckie, chromowane jak Thin firmy AlcaPlast. Wybierając grzejniki zastanów się jaki system ogrzewania będzie dla ciebie najlepszy. Decydując się na ogrzewanie podłogowe niezbędne będą rozdzielacze do podłogówki. By zapewnić stabilność i brak pęknięć na złączeniach płyt przy montażu ścianek kartonowo-gipsowych pamiętaj o zastosowaniu płaskich wieszaków o odpowiedniej grubości, minimum 1 mm. Niezwykle istotny jest dostęp do wszystkich liczników i wodomierzy, jak też zaworów. Warto tu pomyśleć o drzwiczkach rewizyjnych firmy Plastline. Te całkowicie ściągalne są niezwykle praktyczne i nie przeszkadzają w montażu, szczególnie jeśli chodzi o sufity.

Oświetlenie

W łazience niezwykle istotne jest oświetlenie, które pochodzi z więcej niż jednego źródła. Sama lampa sufitowa nie wystarczy. Odpowiednie oświetlenie lustra pomaga przy codziennym goleniu się czy wykonywaniu makijażu. Jeżeli chcesz pokusić się o oświetlenie halogenowe, musisz obniżyć nieco sufit. A do tego przydadzą ci się wszelkie wieszaki, łączniki i elastyczne uchwyty.

Odzież robocza

Jeżeli zabierasz się za remont sam, pamiętaj o odpowiedniej odzieży ochronnej. Buty z twardymi czubkami, spodnie robocze, rękawice to bezapelacyjne „must have”. Gdy zajdzie konieczność zespawania jakiś elementów powinieneś mieć zarówno okulary ochronne albo przyłbicę oraz rękawice spawalnicze, by nie uszkodzić i nie poparzyć sobie skóry dłoni. Solidne buty ochronią twoje stopy przez ciężkimi przedmiotami, a dzięki roboczej odzieży nie będziesz musiał poświęcać swojego ulubionego dresu.

Opracowanie:

Passa Sp. z o.o.

Kielce , Podklasztorna 120 lok. 3

Podziel się