Artykuł sponsorowany O czym trzeba pamiętać przed montażem paneli fotowoltaicznych?

O czym trzeba pamiętać przed montażem paneli fotowoltaicznych?

Ze względu na wiele korzyści wynikających z montażu paneli fotowoltaicznych, coraz większa liczba osób decyduje się na taką inwestycję. Panele fotowoltaiczne można zamontować na gruncie, elewacji, a także na dachu obiektu budowlanego. To właśnie te ostatnie powierzchnie są najczęściej wybierane przez inwestorów. Zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę w trakcie montażu fotowoltaiki na dachu skośnym.

Czy panele fotowoltaiczne można montować na każdym typie dachu?

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Większa liczba inwestorów sprawiła, że pojawia się coraz więcej pytań związanych z tą instalacją. Jednym z nich brzmi, czy panele można instalować na rozmaitych dachach? Najczęściej systemy fotowoltaiczne montuje się na skośnych dachach, aczkolwiek rozwiązania dostępne na rynku dają możliwość montażu ogniw fotowoltaicznych również na dachach płaskich. Nieustanny rozwój fotowoltaiki sprawia, że możliwe jest także zamontowanie paneli na dachach o nietypowym nachyleniu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na skośnych dachach

W naszym kraju panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach skośnych. Usługę montażu instalacji fotowoltaicznych na dachach skośnych oferuje firma Ok Electric z Krakowa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w trakcie instalowania paneli na dachach skośnych bardzo ważną rolę odgrywa to, by przynajmniej jedna połać była skierowana na południe. W przypadku montażu paneli na skośnych dachach, ogniwa mocuje się pod takim kątem, pod jakim ułożony jest dach. Raczej unika się tworzenia dodatkowych konstrukcji, których celem byłoby zmienianie kąta nachylenia paneli. Oczywiście takie rozwiązanie dałoby możliwość ustawienia paneli fotowoltaicznych pod najlepszym kątem, jednakże odradza się tego ze względów bezpieczeństwa.

Jednakże niekiedy zdarzają się sytuacji, gdy niestandardowy kształt pokrycia dachu powoduje, że panele z jednego ciągu montowane są pod różnymi kątami lub montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się niemal poziomo. Wówczas pomocnym rozwiązaniem może być zastosowanie optymizerów mocy. Urządzenia te podłącza się do paneli fotowoltaicznych w celu uzyskania większej sprawności całej instalacji.

Podczas montażu paneli na dachu skośnym wykorzystuje się specjalne zestawy montażowe, do których zaliczają się m.in. śruby wraz z uszczelkami, których zadaniem jest ochrona przed przeciekaniem dachu. Śruby i inne elementy systemów montażowych dopiera się odpowiednio do rodzaju pokrycia dachowego. Na dachach pokrytych blachodachówką panele fotowoltaiczne mocowane są zazwyczaj na aluminiowych szynach, które przykręca się do pokrycia dachowego śrubami dwugniotowymi. Z kolei na dachach z blachy falistej wykorzystuje się krótkie odcinki szyn, do których mocowane są panele fotowoltaiczne przy użyciu klem. Na dachówkach systemy panelowe mocuje się przy zastosowaniu specjalistycznych uchwytów, które pozwalają na dokładne wyregulowanie systemu. Istnieje jednak kilka wyjątków. W przypadku dachówek typu karpiówka, konieczne jest zastosowanie dedykowanych typów uchwytów, z kolei na dachówce łupkowej montaż paneli fotowoltaicznych możliwy jest bezpośrednio na dachu z zastosowaniem uchwytów, lecz bez szyn.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas