Materiał Partnera Konserwacja elektrycznych instalacji – na czym to polega?

Konserwacja elektrycznych instalacji – na czym to polega?

Usługa konserwacji instalacji elektrycznych skierowana jest głównie do właścicieli oraz zarządców dużych obiektów, w tym także budynków użyteczności publicznej takich jak szpitale, szkoły czy urzędy. Konserwacja może objąć również hale magazynowe, fabryczne czy produkcyjne. Jest to niezwykle odpowiedzialne zadanie, gdyż związane jest nie tylko z ogólną sprawnością instalacji, lecz także z zachowaniem bezpieczeństwa jej użytkowników wraz z podłączonymi urządzeniami.

Kto zajmuje się konserwacją instalacji elektrycznych?

Konserwacja instalacji elektrycznych wymaga doświadczonych fachowców, gdyż niesie ze sobą niemałe zagrożenie. Taką procedurę wykonują wyłącznie przeszkoleni i wykwalifikowani specjaliści w tej dziedzinie, którzy mają wieloletnie doświadczenie w modernizacji i naprawach instalacji elektrycznych. Zakres prac nad konkretną awarią zawsze sprawuje zespół pracowników, dzięki czemu możliwe jest zakończenie robót w rozsądnym czasie, jak i zagwarantowanie, iż żaden element nie zostanie pominięty.

Od eksperta w dziedzinie konserwacji wymaga się:

  • posiadania odpowiedniego sprzętu,
  • umiejętności diagnozowania usterek oraz przewidywania zagrożeń,
  • doświadczenie w realizacji oraz naprawie tego typu prac,
  • oddelegowania do realizacji zlecenia wykwalifikowanych pracowników, w tym także tych posiadających uprawnienia SEP do wykonywania pomiarów elektrycznych.

Po co wykonuje się konserwację instalacji elektrycznych?

Głównym celem naprawy instalacji elektrycznych jest usunięcie powstałych usterek oraz poważniejszych awarii, które być może wynikają z nieprawidłowej pracy instalacji elektrycznej. Jak podkreślają specjaliści z Hurtowni Elektrycznej ELZAS, konserwacja instalacji elektrycznych przeprowadzana jest nie tylko wskutek wystąpienia jakiegoś problemu. Jest to standardowa procedura, która powinna być wykonywana regularnie, co pozwala zapobiec ewentualnym awariom czy niebezpiecznym sytuacjom z prądem.

Na czym polega konserwacja?

Proces rozpoczyna się od zabezpieczenia przewodów oraz sprawdzenia poprawności działania wyłączników różnicowoprądowych i innych elementów zewnętrznych. Dokonywana jest także ocena wydajności instalacji i kalibracji szaf sterowniczych. Specjaliści zalecają, aby nie oszczędzać na konserwacji instalacji elektrycznych, gdyż jest to procedura, której nie wykonuje się często i dlatego warto zachować maksimum bezpieczeństwa. Prace należy od razu powierzyć specjalistom, którzy mają wymagane kwalifikacje oraz potrzebne doświadczenie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas