Materiał Partnera Jakie funkcje powinien mieć nowoczesny telewizor

Jakie funkcje powinien mieć nowoczesny telewizor

Jednym z podstawowych urządzeń RTV, jakie znajdziemy w większości polskich domów, jest telewizor. Dla wielu stanowi centrum rozrywki, choć forma korzystania z niego wciąż ewoluuje. Kanały telewizyjne stopniowo zastępowane są przez programy dostępne na życzenie. Duży ekran, dobre parametry obrazu i dźwięku są przy tym ważnymi czynnikami wpływającymi na satysfakcję podczas grania na konsoli. Jaki powinien być nowoczesny telewizor, by sprostał obecnym wymaganiom? Odpowiadamy poniżej.

Wysoka jakość obrazu

To kryterium, które ma ogromne znaczenie przy doborze telewizora. Obecnie na rynku najlepszą rozdzielczość oferuje technologia 4K Ultra HD, co zresztą idzie w parze z tendencją do wybierania modeli o większych ekranach. Ponadto wspomnieć należy o powszechnej dostępności materiałów w tym formacie. Możemy oglądać filmy i seriale zapisane na trwałych nośnikach Blu-ray czy też korzystać z platform streamingowych. Rozdzielczość 4K jest ponadto kompatybilna z konsolami najnowszej generacji. Ultra HD oferuje jakość czterokrotnie większą od standardu Full HD, co przekłada się na wyraźniejszy i ostrzejszy obraz. Nawet będąc bliżej ekranu, nie zauważymy pikseli, możemy zatem usiąść na tyle blisko, by ekran wypełniał całe pole widzenia. 4K to także zwiększenie prędkości odtwarzania obrazu do zakresu od 24 do 120 klatek na sekundę.

Innym parametrem, na który warto zwracać uwagę podczas zakupów w sklepie ze sprzętem RTV takim jak Maxi-Center w Lubinie, jest technologia HDR. Skrót ten oznacza „High Dynamic Range”, czyli „szeroki zakres dynamiki”. Odpowiedzialna jest za rozpiętość pomiędzy jasnymi i ciemnymi tonami, a także stopniowanie odcieni pośrednich między nimi. Użyta w nowoczesnych telewizorach podnosi realizm obrazu, precyzyjnie odzwierciedla zarejestrowane barwy niezależnie od tego, czy jest to program telewizyjny, gra video czy fotografia. Wiele modeli posiada zarówno 4K Ultra HD, jak i HDR, co daje prawdziwie widowiskowe efekty podczas oglądania.

Inteligentne telewizory

Żyjemy w czasach inteligentnych rozwiązań, nic zatem dziwnego, że związane z tym możliwości wykorzystywane są także w zakresie sprzętu RTV. Urządzenie typu Smart TV ma o wiele więcej funkcji niż odtwarzanie obrazu z dekodera lub anteny. W tym przypadku otrzymujemy dostęp do przeglądarki internetowej oraz różnego rodzaju aplikacji. Różnica między poszczególnymi modelami dotyczy przy tym przede wszystkim sposobu nawigacji czy wyglądu interfejsu. Na rynku znajdziemy dwa systemy stosowane w inteligentnych telewizorach. Są nimi Android TV oraz Tizen. Pierwszy wiąże się z dostępem do sklepu Google Play, a więc wielu znajdujących się w nim i znanych ze smartfonów programów przystosowanych do użytku na telewizorze. Ponadto obsługują one Google Cast. Drugi z wymienionych pozwala między innymi łączyć się bezprzewodowo ze smartfonem za pomocą funkcji Wi-Fi Direct, a także oglądać programy telewizyjne na kompatybilnych urządzeniach dzięki modułowi Bluetooth również wtedy, gdy telewizor jest wyłączony.

Opracowanie:

Maxi-Center Adrian Starzykowski

Lubin , Przemysłowa 14B

Podziel się