Artykuł sponsorowany Jak chronić i porządkować wiązki przewodów?

Jak chronić i porządkować wiązki przewodów?

Do najpopularniejszych sposobów „porządkowania” przewodów zasilających sprzęt RTV w polskich domach wciąż należy upychanie ich za szafką pod zestaw kina domowego. Takie rozwiązanie co prawda pozwala ukryć plątaninę kabli przed wzrokiem domowników i gości, ale wcale nie poprawia bezpieczeństwa w mieszkaniu. W splątanych przewodach zbiera się kurz i brud, a jeśli w mieszkaniu żyją zwierzęta, prędzej czy później możemy spodziewać się tragicznego wypadku.

Rzucone byle jak na podłogę przewody po pierwsze wyglądają nieestetycznie, a po drugie stanowią poważne zagrożenie. Te, których nie udało się schować za meblami, mogą przyczyniać się do potknięć i upadków, a nawet stać się intrygującym przedmiotem zabaw dla dzieci i domowych zwierzaków. Zaniedbane przewody stanowią też zagrożenie pożarowe; wśród poplątanych kabli trudniej jest zauważyć te najmocniej powyginane i uszkodzone, stwarzające ryzyko spięć oraz awarii całej instalacji elektrycznej.

Tworzymy wiązki przewodów

Porządkowanie przewodów zasilających domowy czy biurowy sprzęt jest najłatwiejsze, gdy uda się uniknąć ich nadmiaru. Na początek należy więc zastanowić się, czy korzystamy ze wszystkich urządzeń znajdujących się w danym miejscu, a jeśli nie – usunąć te zbędne. Następnie warto przyjrzeć się długości przewodów. Zbyt długie niepotrzebnie zajmują miejsce, więc jeśli to możliwe, wymieniamy je na krótsze lub skracamy. Do spinania kabli w wiązki można wykorzystać różne rozwiązania. Pierwszym z nich są opaski rzepowe, dostępne w postaci gotowych, krótkich pasków oraz w większych rolkach do samodzielnego przycinania.

Gotowe opaski kablowe chętnie wybierane są do zastosowania w domach prywatnych. Są bardzo łatwe w użyciu, a niektóre modele posiadają dodatkowe elementy, jak np. klamry i pola opisowe. Opaski rzepowe w rolce są zakupem bardziej opłacalnym, gdy trzeba zapanować nad przewodami w dużych ilościach, toteż jest to świetny zakup na potrzeby biurowego działu technicznego – opowiada nasz rozmówca z portalu porzadekwkablach.pl.

Stosowanie rzepowych opasek kablowych umożliwia łatwe odpięcie z wiązki poszczególnych przewodów w miarę potrzeby. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się więc w przypadku urządzeń używanych w danym miejscu czasowo. Z kolei tworząc wiązki stałych przewodów, możemy sięgnąć po oploty kablowe. Produkty tego typu wykonywane są z różnych materiałów. Najpopularniejsze oploty poliestrowe idealnie maskują wszystkie przewody w wiązce, są też łatwe w użyciu i dostępne w różnych kolorach. Najmocniejsze oploty kablowe, np. te z włóknem szklanym, stalowe czy owijki polietylenowe, zapewniają też świetną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Rozmieszczanie wiązek przewodów w pomieszczeniach

Już samo spięcie wszystkich przewodów przy danym stanowisku pracy czy domowej instalacji poprawia bezpieczeństwo i estetykę przestrzeni. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, wyznaczając odpowiednią trasę poprowadzenia takiej wiązki od urządzeń do źródła zasilania, np. wzdłuż spodniej krawędzi biurka. Zamocowanie wiązki przewodów równolegle do blatu umożliwiają taśmy rzepowe z klejem. Ten sam element służy do spięcia kabli razem i przytwierdzenia ich do mebla.

Jeśli sprzęt znajduje się w większej odległości od źródła zasilania, może zajść konieczność poprowadzenia przewodów po podłodze. W takim przypadku najrozsądniej jest sięgnąć po osłony kablowe w postaci listew podłogowych, nazywanych niekiedy tunelami. Takie produkty wykonywane są z grubej gumy, która zapewnia skuteczną ochronę kabli, a ich mocowanie do podłoża jest bardzo proste.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas