Materiał Partnera Dysk zewnętrzny - dodatkowa pamięć dla Twojego komputera

Dysk zewnętrzny - dodatkowa pamięć dla Twojego komputera

Chociaż w ostatnim czasie na popularności zyskuje przechowywanie danych w tzw. chmurze, czyli na zewnętrznym serwerze, to jednak osobiste nośniki pamięci nie odchodzą do lamusa. Wręcz przeciwnie, cenimy sobie prywatność i bezpieczeństwo danych, dlatego niektóre pliki wolimy przechowywać na dyskach. Niestety, tradycyjny dysk w komputerze czy laptopie nie zawsze jest wystarczający. W takiej sytuacji warto zdecydować się  na dysk zewnętrzny.

Czym charakteryzuje się dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny to urządzenie pamięci masowej, które nie jest zintegrowane z komputerem na stałe, jak to jest w przypadku dysków twardych. Zewnętrzny nośnik danych, jak sama nazwa wskazuje, jest samodzielnym urządzeniem, na którym można zapisywać wszelkiego rodzaju pliki. Dostęp do danych uzyskuje się poprzez połączenie dysku twardego z komputerem czy laptopem poprzez złącze USB. W sklepach z artykułami komputerowymi, czego przykładem jest firma ZiZaKo, dostępne są dwa rodzaje dysków zewnętrznych:

  • Dyski zewnętrzne HDD – ich budowa opiera się na tradycyjnej technologii obejmującej ruchome elementy: obracające się talerze i głowice, które odpowiadają za zapisywanie oraz odczytywanie danych.
  • Dyski zewnętrzne SSD – nowsza generacja dysków bazująca na technologii flash, która pozwala na zapis i dostęp do danych bez udziału poruszających się części mechanicznych.

Dysk zewnętrzny - zastosowania

Istnieje wiele możliwości zastosowania dysku zewnętrznego. Tego typu nośniki wykorzystuje się np. do przenoszenia danych. Ponieważ dysk ma zdecydowanie większą pojemność np. od pen-drive’a, idealnie nadaje się do magazynowania większej ilości plików o dużym rozmiarze, m. in. zdjęć czy filmów. Tu znakomicie sprawdzą się dyski SSD, zapewniające szybki zapis i odczyt plików, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Korzystając na co dzień z różnych urządzeń elektronicznych, możemy szybko przenosić dane za pomocą dysku zewnętrznego. Nie musimy przy tym czekać na instalację, wystarczy jedynie dysponować odpowiednim złączem USB, by uzyskać dostęp do zapisanych pików na innym komputerze, a nawet tablecie czy smartfonie. To wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie: w domu, szkole i w pracy. Możliwość magazynowania większej ilości danych na dysku zewnętrznym sprawia, że te urządzenia są również chętnie wykorzystywane do przechowywania kopii zapasowych. Dzięki temu nawet w przypadku uszkodzenia komputera i utraty danych, wciąż możemy mieć do nich dostęp, o ile wcześniej zostały zapisane właśnie na nośniku zewnętrznym. Do tworzenia kopii zapasowych można wykorzystać dysk SSD lub też HDD – mniej odporny na wstrząsy, ale tańszy i o dużej pojemności. Dysk zewnętrzny to wygoda i pewność co do bezpieczeństwa danych.

Podziel się