Materiał Partnera Co zrobić, gdy zepsuje nam się pralka?

Co zrobić, gdy zepsuje nam się pralka?

Trudno wyobrazić sobie życie bez pralki. Choć to urządzenie jest stosunkowo młode na rynku, dziś nikt nie wyobraża sobie powrotu do prania ręcznego – wygoda, komfort i pewność czystych ubrań zwyciężyły ewentualne koszty związane z zakupem, eksploatacją i naprawą pralek.

Tymczasem pralka, jak każde inne urządzenie elektryczne, ma prawo w najmniej spodziewanym momencie odmówić nam posłuszeństwa. Co zrobić w przypadku, gdy nie działa pralka? Jakie są najczęściej spotykane usterki i w jaki sposób sobie z nimi poradzić?

Typowe awarie pralek

Zanim odwiedzimy serwis pralek, warto najpierw samodzielnie sprawdzić ewentualne możliwości wyeliminowania występujących awarii. Naprawa AGD domowymi sposobami będzie ty skuteczniejsza, im trafniejszą diagnozę uda nam się postawić.

Jeśli pomimo dodawania detergentów, nasze ubrania po wyjęciu z pralki nadal są brudne, może być to związane ze zużyciem się uszczelek łożysk przy bębnie. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak wymienić uszkodzone uszczelki na nowe.

Bywa tak, że pralka zaczyna pompować wodę, po czym pojawia się błąd. Maszyna przestaje działać, a nasze – nadal brudne – ubrania pływają w bębnie pełnym wody. Najpewniej przyczyną takiego stanu rzeczy jest zatkany filtr, do którego mogła przedostać się np. skarpetka. W takim przypadku konieczne jest wyjęcie ubrań z pralki i przełożenie ich choćby do wanny, a następnie „odpompowanie” domowymi sposobami wody z pralki i otwarcie filtra, by wydobyć z niego zawieruszony element odzieży. W większości przypadków po wyeliminowaniu przedmiotu, który zatykał odpływ wody obok filtra, można ponownie włożyć ubrania do pralki i tym razem skutecznie włączyć program piorący.

Kiedy domowe metody nie pomogą?

Jeśli nasz programator przestaje reagować, przez co nie jesteśmy w stanie wybrać żadnego z programów i rozpocząć proces prania, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Usterki tego typu nie jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie, może też okazać się, że trzeba będzie wymienić cały programator, co wiąże się z dużym kosztem.

Podobnie rzecz ma się w przypadku usterek zamka, zamontowanego w drzwiach pralki. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy słyszymy dźwięk silnika pralki, ale bęben w ogóle się nie kręci – taki stan rzeczy może być spowodowany wieloma czynnikami. Z jednej strony mogło dojść do spadnięcia lub zerwania paska napędowego, który odpowiada za obroty bębna, z drugiej – problem może leżeć po stronie... przewodów obwodu elektrycznego. Jeśli styki lub przewody zostały zabrudzone albo uszkodzone, prąd może nie przepływać przez nie prawidłowo, przez co silnik nie będzie działał zgodnie z założeniami. W takich przypadkach konieczne jest spojrzenie do wnętrza pralki fachowym okiem.

Jaki serwis AGD wybrać?

Decydując się na wsparcie osób trzecich, warto wybrać firmę, dla której naprawa pralek to chleb powszedni – jak Rad-Serwis AGD. Mnogość serwisów na rynku sprawia, że niektóre z nich zaczynają się specjalizować tylko w wybranych urządzeniach, np. lodówkach czy zmywarkach. Bywają i takie, które podejmą się naprawy niemal każdego sprzętu gospodarstwa domowego, warto zatem zorientować się, jakie usługi oferują  konkretne przedsiębiorstwa.

Decydując się na Rad-Serwis Agd Andrzej Raducki mamy pewność, że naszą pralką zajmie się osoba z wieloletnim doświadczeniem, która niejedną usterkę już widziała i wie, w jaki sposób doprowadzić nasz sprzęt do stanu używalności. Dzięki temu mamy pewność, że z pewnością otrzymamy po naprawie w pełni działające urządzenie, bez którego w dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie życia.

Opracowanie:

Podziel się