Materiał Partnera Jakie są najczęstsze przyczyny awarii pralki?

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii pralki?

Pralka to jedno z tych urządzeń, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Jest obowiązkowa w każdym domu, a jej awaria przytrafia się zawsze w najmniej oczekiwanym momencie. Ciężko nawet pomyśleć o tym, by systematycznie powiększaną górę brudnych ubrań wyprać ręcznie. Jakie usterki pralki przytrafiają się najczęściej?

Zepsuty programator

Dzięki prawidłowemu działaniu programatora, pranie przebiega w ustalonym cyklu. Urządzenie pobiera odpowiednią ilość wody, pierze ubrania, odwirowuje je i na samym końcu odpompowuje zawartość bębna. Uszkodzenie programatora skutkuje zaburzeniem tego porządku. Bardzo często zdarza się, że pralka zacina się w pewnym momencie i nie kontynuuje swojej pracy. W takim przypadku konieczna jest jego wymiana na nowy. Tej naprawy lepiej nie przeprowadzać samodzielnie, konieczna będzie pomoc sprawdzonego serwisanta. Warto korzystać z ofert sprawdzonej firmy takiej jak np. Speed- gam AGD.

Niesprawny bęben

Jedną z częściej spotykanych awarii pralki jest nieobracający się bęben. Przyczyny tej sytuacji mogą być rozmaite. Najmniej optymistyczną opcją jest uszkodzenie silnika, który go napędza. Decydując się na naprawę silnika, należy liczyć się ze sporym kosztem. Innym powodem może być zerwanie się paska klinowego.  W tym wypadku sprawa jest dość prosta, ponieważ łatwo można go wymienić na nowy. Często zdarza się także, że bęben podczas prania bardzo hałasuje. Ma to związek z poluzowanymi śrubami, które go mocują. Aby zażegnać problem wystarczy je dokręcić.

Wyciekająca z pralki woda

Woda, która wycieka z pralki podczas prania może narobić sporo problemów. Szczególnie wtedy, kiedy urządzenie pracuje podczas naszej nieobecności. Po powrocie do domu może czekać nas niemiła niespodzianka i często – wizyta sąsiada, który mieszka pod nami. Zdarza się, że powodem wycieku jest zapchany filtr. To dobra wiadomość, ponieważ możemy wyczyścić go samodzielnie. By zapobiegać jego ponownemu zabrudzeniu, należy przed każdym praniem dokładnie sprawdzać wszystkie kieszenie. Gorzej, kiedy zniszczeniu ulegną uszczelniacze w silniku. Wtedy pomoc profesjonalnego serwisu AGD jest niezbędna.

A może lepiej kupić nową?

Jeżeli sprzęt wciąż posiada gwarancję, nie ma się nad czym zastanawiać. Naprawa odbędzie się w jej ramach. Natomiast, kiedy pralka już dawno ją straciła, należy dopytać fachowca o szacowane koszty renowacji. Niektóre usterki takie jak np. wymiana uszczelek nie wiążą się z dużą stratą. Jeżeli jednak do zastąpienia będzie cały silnik , naprawa sprzętu może okazać się nieopłacalna. Niektóre serwisy AGD prowadzą także sprzedaż nowych i używanych urządzeń w atrakcyjnych cenach. Dzięki temu możemy nabyć niezbędny sprzęt i w dodatku zaoszczędzić pieniądze.

Podziel się