Artykuł sponsorowany Budowa liczników elektrycznych

Budowa liczników elektrycznych

Licznik elektryczny to przede wszystkim miernik tego, ile prądu zużyliśmy. Na podstawie odczytu firma, z którą mamy umowę, wystawia rachunek za wykorzystaną energię elektryczną. Jest to też granica pomiędzy siecią dystrybucyjną należącą do dostawcy prądu, a naszą domową siecią elektryczną.

Rodzaje liczników elektrycznych

Jednym z najstarszych rodzajów jest licznik indukcyjny, którego tarcza kręci się wraz ze wzrostem zużycia energii elektrycznej, tzn. im więcej prądu zużywamy, tym szybciej kreci się tarcza licznika.

Kolejnym rodzajem jest licznik elektroniczny, inaczej nazywany cyfrowym. Jeśli porównamy go z licznikiem indukcyjnym, to śmiało możemy powiedzieć, że pomiar ilości zużytej energii elektrycznej jest w tym przypadku znacznie bardziej dokładny. Ponadto, taki licznik umożliwia wykonanie odczytu drogą radiową.

Są jeszcze liczniki inteligentne, które na bieżąco wysyłają do dostawcy informacje o zużyciu prądu oraz o zwyczajach domowników w tej kwestii, np. w jakiej porze dnia zużywamy najwięcej energii elektrycznej.

Budowa

Liczniki elektryczne, w zależności od rodzaju, różnią się od siebie budową. Na przykład, licznik elektroniczny to wyspecjalizowane układy scalone zamknięte w obudowie. Z kolei licznik indukcyjny opiera swoje działanie na mechanizmie złożonym z dwóch cewek, tarczy i magnesu. Obecnie liczniki są coraz bardziej nowoczesne, a co za tym idzie, ich budowa nieco bardziej zaawansowana.

Gdzie kupić?

Liczniki możemy zakupić w specjalnych sklepach oferujących szeroki wybór i wysoką jakość sprzętu, np. sklep internetowy Elektryk.pl. W takich miejscach możemy uzyskać również poradę w sprawie wybieranego licznika, a także elementów, które powinniśmy jeszcze dokupić. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas