Artykuł sponsorowany Inwestycja w obiekty zabytkowe – o czym należy pamiętać?

Inwestycja w obiekty zabytkowe – o czym należy pamiętać?

Wszelkiego rodzaju obiekty sklasyfikowane jako zabytkowe wzbudzają wiele zainteresowania wśród inwestorów. Zakup takiej nieruchomości wiąże się jednak ze sporym ryzykiem, a możliwości w zakresie przeprowadzanych prac modernizacyjnych i remontowych są znacząco ograniczone w większości przypadków. Z tego względu warto zasięgnąć pomocy specjalisty – jak dokładnie może on pomóc inwestorowi?

Ochrona prawna

Obiekty określane jako zabytkowe są ze względu swojej wartości naukowej, historycznej i artystycznej objęte specjalną ochroną prawną. Znacząco zmienia to możliwości inwestycyjne w przypadku zabytkowych nieruchomości. Inwestor musi liczyć się przede wszystkim z wieloma obowiązkami, jakie wynikają z wpisu konkretnego obiektu w rejestrze zabytków lub gminnej ewidencji zabytków. Oznacza to sporo ograniczeń w zakresie przeprowadzanych prac budowlanych lub remontowych. Przede wszystkim konieczne jest odbycie konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Może się bowiem okazać, że konkretna nieruchomość nie jest w odpowiednim stanie umożliwiającym zagospodarowanie obiektu na cele użytkowe. W takiej sytuacji warto zasięgnąć fachowej pomocy – udzieli jej firma Heritage Consulting, którą prowadzi Małgorzata Gmiter, specjalista  z ogromnym doświadczeniem w zakresie konserwacji zabytków. Profesjonalista wskaże możliwości w kwestii uzyskania niezbędnej dokumentacji konserwatorskiej, dzięki której inwestor zdobędzie informacje na temat stanu nieruchomości określonej jako zabytkowa.

Możliwości inwestora

Wojewódzki konserwator zabytków czuwający nad konkretnymi obiektami dla każdego z nich wyznacza możliwości w zakresie adaptacji. Specjalista ustala także program ewentualnych prac konserwatorskich i dalszego korzystania z nieruchomości określanej jako zabytkowa. Wszystkie te dane powinien sprawdzić inwestor, co pozwoli mu zasięgnąć niezbędnych danych wskazujących na opłacalność przedsięwzięcia i możliwości przy jego realizacji.

Decyzja o współpracy z biurem świadczącym usługi doradcze w zakresie zabytków nieruchomych może przynieść inwestorowi także wiele korzyści ze względu na informacje na temat projektowania architektonicznego w obiektach i na obszarach zabytkowych. Doradca zajmie się też kompleksowym przygotowaniem strategii marketingowej całego procesu inwestycyjnego w obiektach zabytkowych. Musi być on w pełni koordynowany, o czym powinien pamiętać inwestor. Zainwestowanie w obiekt zabytkowy nieruchomy oznacza konieczność uzyskania wielu informacji i zwrócenia uwagę na wiele restrykcji, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego biura doradczego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas