Artykuł sponsorowany Współczesne zastosowanie i właściwości wyrobów ceramicznych

Współczesne zastosowanie i właściwości wyrobów ceramicznych

Wyroby ceramiczne towarzyszyły nam już tysiące lat przed naszą erą. Niesamowity jest fakt, że w dzisiejszych czasach wielu artystów sięga do korzeni i dba o to, aby nie zapomniano, jak dużą rolę w dziejach ludzkości odgrywały gliniane naczynia.  Współczesne wyroby ceramiczne mają specyficzny klimat, a do ich wytworzenia nadal wykorzystuje się tradycjonalne techniki. Jak wygląda proces powstawania ozdób i naczyń ceramicznych?

Czym jest ceramika?

To nic innego, jak glina, która zostaje poddana procesowi wypalania. W Polsce możemy znaleźć pracownie, które stosują naturalne i tradycyjne techniki wytwarzania – od formowania naczyń i dekoracji, aż po ich wykończenie. Praca z gliną wcale nie jest łatwa, gdyż to materiał, który nie zawsze chce dobrze współpracować. Oczywiście ceramika wytwarzana masowo w dużych fabrykach to zupełnie co innego niż ta, która pochodzi od osób prywatnych. Pracownia Agnieszki Ciszewskiej mieści się w Srebrnej Górze i ma na swoim koncie tysiące unikatowych, ręcznie wytwarzanych wyrobów.  



Jak wytwarza się ceramikę?

Proces ten nie jest skomplikowany, jednak wymaga zdolności manualnych oraz znajomości technologii, które od las są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Pierwszym etapem jest pozyskanie odpowiednich surowców. Glina powinna być czysta i mieć właściwą teksturę. Zanieczyszczenia i zbyt duża domieszka innego kruszywa może negatywnie wpływać na trwałość powstałych naczyń. Następnie przedmiot jest formowany. Może odbywać się to tylko przy użyciu rąk lub też koła garncarskiego. Trzeci krokiem jest dokładne wysuszenie powstałego przedmiotu. Powinno odbywać się w ciepłym i suchym miejscu, najlepiej bez stosowania sztucznych wspomagaczy. Wysuszoną ceramikę wypala się w piecach, które osiągają bardzo wysoką temperaturę. Całość można pokryć szkliwem, które nie tylko zabezpieczy przed wsiąkaniem wody, ale też nada naczyniu dodatkowych walorów estetycznych. Popularne jest też stosowanie farb do ceramiki, szczególnie w przypadku ozdób. 

Gdzie przydaje się ceramika?

Tradycyjne wyroby ceramiczne są dość kruche, dlatego trzeba uważać podczas ich użytkowania. Mają one ogromną wartość wizualną i są stosowane jako element ozdobny do dekoracji wnętrz i ogrodów. Nie należy mylić ceramiki tradycyjnej z ceramiką porowatą lub inżynierską, gdyż to zupełnie inne materiały, wytwarzane przy użyciu innowacyjnych technologii. Zawierają one domieszki materiałów, które sprawiają, że wyroby są szczególnie twarde. Ceramika przemysłowa znajduje swoje zastosowanie w niemal wszystkich dziedzinach gospodarki – od przemysłu kosmicznego, aż po elektronikę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas