Artykuł sponsorowany Jak wykonać ściółkowanie korą w ogrodzie?

Jak wykonać ściółkowanie korą w ogrodzie?

Ściółkowanie ogrodu korą sosnową poprawia nie tylko jego estetykę, ale także bardzo korzystnie oddziałuje na podłoże i tym samym rosnące na nim rośliny. Jednak aby osiągnąć najlepsze efekty ściółkowania należy przestrzegać pewnych zasad. W poniższym artykule znajdziecie praktyczną instrukcję, która podpowie w jaki sposób prawidłowo wykonać ten zabieg w swoim ogrodzie.

Znaczenie ściółkowania

Na czym polega korzystny wpływ kory sosnowej na rośliny w ogrodzie? Przede wszystkim chroni przed chwastami i zatrzymuje wilgoć w glebie, co znacznie redukuje koszty podlewania. Dodatkowo chroni przed przemarzaniem w zimie i przesuszaniem gleby w lecie. Rozkładająca się kora sosnowa wzbogaca podłoże w składniki mineralne poprawiając tym samym kondycję roślin w ogrodzie.

Jak ściółkować?

Ściółkowanie polega na wyłożeniu kory sosnowej na powierzchni gleby. Nie należy jednak robić tego „na oko”. Warstwa ściółki z kory sosnowej powinna wynosić 5-10 cm. Należy unikać zbyt grubej warstwy kory bezpośrednio przy pniach, ponieważ wzrasta wtedy zagrożenie zgnilizną. Przyjmuje się, że jeden worek o pojemności 80 litrów wystarcza na ściółkowanie 1 m2 podłoża. „Korę sosnową można stosować zarówno na istniejących, jak i dopiero zakładanych rabatach.” – przekonuje pracownik firmy KOR-DREW, specjalizującej się w sprzedaży kory sosnowej. Co ciekawe decydując się na ściółkowanie można łączyć korę na przykład z kamieniem. Daje to bardzo ciekawy efekt wizualny.
Dosyć ważną kwestią jest też cykliczne uzupełnianie poziomu kory, która w wyniku naturalnych procesów ulega rozkładowi.
Aby uniknąć mało estetycznego rozsypywania się kory, można ogrodzić rabatę płotkiem lub specjalnym obrzeżem.
Zużycie kory sosnowej zależy w dużej mierze od jej grubości. Kora grubo mielona rozkłada się wolniej. Cykl rozkładu kory drobno mielonej jest dużo krótszy. Dlatego zazwyczaj, jako „złoty środek”, stosuje się korę średnio mieloną.

Stosowanie agrowłókniny

Wielu specjalistów zaleca wyłożenie agrowłókniny przed ściółkowaniem podłoża. Przepuszczalny materiał ma zapobiegać mieszaniu się kory z podłożem, a jednocześnie nie hamować wydzielania cennych substancji do gleby. Dodatkowo wyłożenie agrowłókniny wydłuża „żywotność” kory.
Doceniając zalety kory sosnowej w procesie ściółkowania należy podkreślić, że nie dla wszystkich roślin będzie ona dobrym rozwiązaniem. W przypadku roślin, które nie tolerują kwaśnego podłoża powinniśmy ograniczyć ściółkowanie korą sosnową. Zamiast niej możemy użyć kory drzew liściastych (buk), która posiada odczyn zasadowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas