Artykuł sponsorowany W jakich przypadkach warto powtarzać zabieg mulczowania?

W jakich przypadkach warto powtarzać zabieg mulczowania?

Mulczowanie jest wyjątkową metodą nawożenia gleby. Polega na ścięciu oraz rozdrobnieniu trawy, liści, gałęzi czy całych drzew. Dzięki temu na wybranym terenie można znacząco zmniejszyć parowanie wody oraz zahamować rozwój chwastów. Przynosi ono również korzyść w postaci odżywienia gleby. Zabieg ten jest wykonywany na różnych terenach – trawnikach, obszarach zalesionych i wcześniej zaniedbywanych. Dowiedz się więcej na jego temat!

Na czym polega zabieg mulczowania?

Mulczowanie trawnika czy łąki polega na skoszeniu oraz znacznym rozdrobnieniu źdźbeł. Rozkłada się je na tak przygotowanym podłożu. Dzięki temu można skutecznie zatrzymać parowanie wody. Dodatkowo zapewnia się naturalny nawóz, który przyczynia się do lepszego wzrostu roślin. Czynności takie powinno przeprowadzać się w słoneczny, pogodny dzień. W porze wilgotnej rozdrobnione fragmentu mogą stworzyć tzw. filc, który będzie pleśniał i sprzyjał rozwojowi grzybów.

Zabieg ten, jak wskazują specjaliści firmy Mar-Trans, można również przeprowadzić na podłożu, na którym występuje wiele gałęzi oraz krzewów. Odpowiednio rozdrobnione, stanowią doskonałe źródło materii organicznej. Mulczowanie jest zalecane, gdy konieczne jest przygotowanie terenu pod inwestycję, np. budowę domu. W prosty sposób, przy użyciu specjalnych maszyn, można pozbyć się niechcianych odpadów. Mieszają one rozdrobnione drewno z ziemią, a gleba jest szybko, równomiernie i naturalnie użyźniana.

Kiedy wykonać mulczowanie?

Częstotliwość mulczowania terenu zależy od jego przeznaczenia. W przypadku trawnika warto wykonywać je regularnie, przy każdym koszeniu. Ścinane źdźbła powinny mieć długość około 4 cm. Wówczas są skracane o około 1/3 długości. Zabieg należy wykonać, gdy trawa zaczyna usychać lub jest zniszczona przez szkodniki bądź niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto go zatem przeprowadzić, gdy zażółciła się ona, przerzedziła lub jest wyraźnie sucha.

Mulczowanie gleby rolnej jest wykonywane głównie jesienią. To znany element uprawy konserwującej, który polega na pozostawieniu odżywczej warstwy na polu na okres zimy. Chroni się w ten sposób glebę przed czynnikami atmosferycznymi, nadmiernym wysuszeniem oraz parowaniem. Jest to też doskonały, naturalny nawóz, który wzbogaca glebę przed wiosennym siewem.

Mulczowanie terenu leśnego jest sposobem na uporządkowanie i wyrównanie wybranego obszaru. Jest przeprowadzane, gdy jest to konieczne. Specjalna maszyna, mulczer, ścina drzewa i krzewy, a następnie przerabia je na bieżąco w miejscu ścinki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas