Artykuł sponsorowany Typowe usterki rolet i żaluzji

Typowe usterki rolet i żaluzji

Nowoczesne rolety i żaluzje cechują się wysoką estetyką oraz odpornością na uszkodzenia. Mimo tego różnego rodzaju awarie okazują się nieuniknione, co wynika najczęściej z nieumiejętnego użytkowania. Aby uniknąć usterek, warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę podczas codziennego korzystania z osłon okiennych. Jakie uszkodzenia są najczęściej spotykane wśród osób używających rolet i żaluzji?

Uszkodzenie uchwytów mocujących lub boczków kasety

Najczęściej awaria rolety jest skutkiem zbyt gwałtownego otwarcia skrzydła, co prowadzi do uszkodzenia boczków kasety lub uchwytu trzymających system. Dzieje się to zazwyczaj w sytuacji, gdy wietrzy się pomieszczenie i otwiera okna na oścież.

W wyniku użycia zbyt dużej siły może nastąpić pęknięcie plastikowych części rolety. W takiej sytuacji skutecznym rozwiązaniem okazuje się wymiana elementów mocujących na nowe. Doradztwo w tym zakresie można uzyskać u pracowników firm zajmujących się sprzedażą i montażem osłon okiennych, np. Sunmar. Dzięki ich doświadczeniu można poznać najlepszy sposób na naprawę danej usterki.

Uszkodzenie w trakcie demontażu do czyszczenia

Czyszczenie rolety da się spokojnie przeprowadzić bez zdejmowania jej z okna. Wystarczy rozwinąć cały materiał, a następnie delikatnie odkurzyć. Bardzo mocna zabrudzenia np. po zabitych owadach na materiale można delikatnie przetrzeć wilgotną ściereczką. Poprzez zastosowanie takiego sposobu możliwe jest pominięcie etapu demontażu i montażu osłony, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia któregoś z elementów.

Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku żaluzji, które czyści się jeszcze łatwiej niż rolety. Po ułożeniu lamelek w odpowiedni sposób można bez problemu wyczyścić je z kurzu i innych zanieczyszczeń z użyciem wilgotnej ściereczki. Po takim zabiegu odzyskują one estetyczny wygląd i utracony blask.

Uszkodzenia wynikające z długiej eksploatacji rolety

Wszystkie elementy rolety podczas używania ulegają zużyciu. Żywotność poszczególnych mechanizmów zależy od wielu czynników. Wytrzymałość osłon okiennych wynika z jakości zastosowanych materiałów i sposobu montażu. Dobór odpowiedniej technologii dopasowanej do warunków konstrukcyjnych w danym pomieszczeniu pozwala na długie i bezproblemowe korzystanie z rolet czy żaluzji.

Uszkodzenia wynikające ze złego użytkowania 

Nawet najlepszy produkt może ulec awarii. Wszystkie mechanizmy, które są stale eksploatowane, są narażone na uszkodzenia. Dla wydłużenia żywotności żaluzji i rolet warto stosować się do instrukcji użytkowania rolet czy żaluzji, dzięki temu możliwe jest długotrwałe korzystanie ze sprawnych osłon okiennych.  Najczęstsze błędy osób obsługujących rolety jest podnoszenie lub opuszczanie rolety za pomocą łańcuszka pod złym kątem - nie w pionie. W żaluzjach drewnianych czy aluminiowych przez pośpiech podnoszone są one przy zamkniętych "piórkach" a to jest nie dozwolone. W żaluzjach pionowych najczęstszym błędem w eksploatacji jest przesuwanie lamel gdy są w pozycji zamkniętej wtedy szybciej zużywają się gońce i ślizgi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas