Artykuł sponsorowany Terapia ciała i duszy, czyli o korzyściach z zabiegów w saunie

Terapia ciała i duszy, czyli o korzyściach z zabiegów w saunie

Sauna, jako zabieg leczniczy i relaksacyjny, znana i praktykowana była głównie w Finlandii, szybko jednak zyskała rzeszę zwolenników na całym świecie. Istnieje kilka rodzajów sauny, a wieloletnia popularność może być dowodem korzyści takich kąpieli cieplnych. Trzeba przyznać, że jest ich naprawdę wiele – znajdziesz je w tym artykule. 

Główne zalety saunowania 

Korzyści z korzystania z sauny jest naprawdę wiele. Przeprowadzono szereg badań dotyczących wpływu kąpieli cieplnych na organizm człowieka i ich wyniki są naprawdę imponujące. Działa leczniczo, relaksacyjnie, a dodatkowo poprawia urodę. Do głównych zalet sauny zaliczyć można:

  • oczyszczanie z toksyn – sauna jest jednym z lepszych sposobów na odtrucie organizmu. Kilka minut przebywania w saunie powoduje szybkie podniesienie temperatury ciała i wzrost przepływu krwi. W efekcie, by zmniejszyć ciepło wytwarzane przez organizm, uruchamiane są procesy takie jak zwiększenie wydzielania potu. Za jego sprawą z organizmu wydalane są szkodliwe substancje, w tym metale ciężkie. 
  • redukcję stresu – sauna także na pobudliwość układu nerwowego przy jednoczesnym obniżeniu napięcia tego układu. Skutkuje to m.in. zwiększonym wydzielaniem endorfin, znanych także jako hormon szczęścia. Poprawiają one samopoczucie, dlatego po wyjściu z sauny odczuwa się odprężenie i lepszy nastrój. 
  • rozluźnienie mięśni i stawów – za sprawą ciepłolecznictwa dochodzi do poprawienia rozciągliwości i elastyczności układu ruchu oraz zmniejszenie lepkości mazi stawowej i zwiększenia zakresu ruchomości stawów. 
  • poprawę snu – pobyt w saunie, poprzez działanie na układ nerwowy, zwiększa potrzebę snu oraz jego głębokość. 
  • lepsze oddychanie – podczas zabiegów w saunie stosowane są różne olejki i zapachy eteryczne, dzięki czemu organizm zażywa dodatkowych inhalacji. Zwiększa także odporność na infekcje górnych dróg oddechowych. Z tej przyczyny sauna polecana jest osobom cierpiącym na choroby płuc, np. POChP.
  • zdrowy i estetyczny wygląd skóry – detoksykacja sprawia, że skóra wygląda na wypoczętą, jest promienna i zadbana. Dodatkowo, zabiegi w saunie mogą pomóc pozbyć się chorób skórnych, takich jak chociażby trądzik. 

Jak korzystać z sauny?

Przed wejściem do kabiny sauny warto poznać kilka zasad, jakie obowiązują podczas zabiegów. Pozwolą one w sposób właściwy i bezpieczny przygotować się do seansu, a przy tym nauczą tzw. kultury saunowania. Oto niektóre z nich:

  1. Zaleca się przebywanie w saunie nie dłużej niż 5-15 minut. Trzeba jednak obserwować siebie i swój organizm i przypadku duszności, zawrotów głowy czy osłabienia opuścić pomieszczenie i odpocząć. 
  2. Należy dobrze zaplanować swój pobyt w saunie. Najczęściej wybierane są godziny popołudniowe i wieczorne, ponieważ po zabiegu można odczuwać delikatne zmęczenie, połączone z błogością. Nie wolno korzystać z sauny na czczo ani po obfitym posiłku. Trzeba także pamiętać o piciu wody. 
  3. W saunie przebywa się nago, intymne części ciała można zasłonić ręcznikiem lub specjalną chustą. Niedozwolone jest wchodzenie do kabiny w stroju kąpielowym! Taka praktyka może grozić oparzeniami skóry. 
  4. Sauna jest miejscem odpoczynku i relaksu, należy więc zachować ciszę i powstrzymać się od głośnych rozmów. W dobrym tonie jest przywitanie po wejściu do pomieszczenia oraz pożegnanie, gdy z niego wychodzimy. 

Sauna dostarcza przyjemnych i pozytywnych emocji – jej ciepło działa odprężająco, a przy tym niesie niebywałe korzyści dla zdrowia. Korzystanie z zabiegów kojarzy się z samoświadomością oraz zainteresowaniem zdrowym trybem życia. Ponadto, podnosi poczucie komfortu i estetyki. Zwolenników sauny jest coraz więcej, nic więc dziwnego, iż wielu z nich decyduje się na instalację kabiny saunowej w swoim domu. Projektowaniem i tworzeniem domowych kabin zajmuje się m.in. firma SF Piotr Jankowski, będąca producentem saun od 1991 roku. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas