Materiał Partnera Sposoby wykończenia mebli okleina meblowa czy fornir?

Sposoby wykończenia mebli okleina meblowa czy fornir?

Produkcja mebli związana jest nie tylko z zaprojektowaniem praktycznych i nowoczesnych mebli, ale także odpowiednim do wystroju wnętrza wykończeniem frontów mebli. Do wyboru jest wiele rozwiązań, ale fornir i okleina meblowa do dwa najczęściej wybierane sposoby wykańczania mebli. Zobaczmy, czy się one charakteryzują? Jakie są ich wady i zalety? Które wreszcie wykończenie mebli sprawdzi się bardziej w sypialni, a które w pokoju dziennym, czy kuchni?

Fornir i okleina meblowa – w czym tkwi sekret idealnego wykończenia mebli?

Fornir to cienkie płaty drewna grubości między 0,1 a 8,0 mm, które służą do wykończenia mebli i produkcji sklejek. Występuje również w elementach drewna litego i płytach wiórowych. Fornir jest więc rodzajem okleiny meblowej, zaliczanych do tzw. oklein naturalnych, zachowuje on w pełni właściwości drewna. Występuje w wielu ciekawych wybarwieniach, ułożeniach słojów. Fornir naturalny podobnie jak drewno jest podatny na działanie wilgoci i promieni słonecznych. Pod wpływem światła fornir może się odbarwiać. Zaletą mebli fornirowanych jest zdecydowanie niższa cena mebli, w porównaniu z meblami z litego drewna, przy czym cechują się wyjątkowo wysoką estetyką i eleganckim wyglądem.

Jeśli podczas produkcji drewno po skrawaniu, barwieniu i sklejaniu w bloczki zostanie ułożone w konkretny wzór, a nie układanie słojów dokładnie w tej kolejności, z jakiej zostały zdejmowane z pnia, będziemy mieć do czynienia z fornirem modyfikowanym, znanym powszechnie pod pojęciem okleiny drewnianej. Fornir modyfikowany produkowany jest z szybko rosnących drzew hodowanych na plantacjach w Afryce. Okleina produkowana może być praktycznie z każdego gatunku drewna. W zależności od tego, jakiego rodzaju drewno użyte zostanie w procesie produkcji elementów drewnianych, dany rodzaj forniru (okleiny) użyty będzie do stworzenia okleiny fornirowanej, sklejki lub warstwowego drewna prasowanego. Okleina drewniana od forniru nie tylko różni się ułożeniem słojów, ale również grubością, ale możliwością powtarzalnością wzoru, koloru, co jest ważne w przypadku produkcji zestawów meblowych. W porównaniu z fornirem naturalnym producenci oklein meblowych mogą mieć wpływ na gęstość, twardość, wytrzymałość okleiny co w przypadku forniru naturalnego nie jest możliwe. Przykładem firmy produkującej wysokiej jakości okleiny meblowe z drewna jest przedsiębiorstwo produkcyjno-usługowo-handlowe Kaar. Współczesne okleiny meblowe w niczym nie przypominają wyrobów, jakie dostępne były powszechnie na rynku w latach 90. XX wieku.

Cechy współczesnej okleiny meblowej

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii produkcji i nowoczesnych urządzeń możliwe jest praktycznie 100% odwzorowania struktury drewna z jednoczesnych zlikwidowaniem wszelkich wad, uszkodzeń mechanicznych drewna. Okleiny meblowe nowej generacji są odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, mogą być bez przeszkód i ryzyka użytkowane w każdym pomieszczeniu w domu: w kuchni, łazience, pokoju dziecięcym. Okleina drewniana może być stosowana na drzwiach, czy też meblach (zwłaszcza jeśli użyta zostanie okleina ryflowana, o trójwymiarowej strukturze materiału). Jeśli szukamy trwałego sposobu na wykończenie mebli, podłóg, drzwi, które narażone będą na dużą częstotliwość użytkowania lepiej wybrać meble, które wykończone będą wysokiej klasy okleinami drewnianymi, które łatwo można dopasować kolorem, wzorem do charakteru danego pomieszczenia.

Opracowanie:

Podziel się