Artykuł sponsorowany Na czym polega krzywoliniowa obróbka płyt meblowych?

Na czym polega krzywoliniowa obróbka płyt meblowych?

Używane powszechnie przy produkcji mebli drewnopodobne płyty stanowią doskonałą alternatywę dla drewna. Artykuły te odznaczają się bowiem stosunkowo niewielką masą oraz łatwością pielęgnacji. Podobnie jak drewniane elementy, płyty meblowe nierzadko wymagają jednak specjalistycznej obróbki. W niektórych sytuacjach może być ona wykonywana za pomocą metody krzywoliniowej. Sprawdź, czym charakteryzuje się ta technika.

Najpopularniejsze rodzaje płyt meblowych

Meble wykonane z odpowiednio dobranych płyt to obecnie popularne modele, które można spotkać w wielu domach i mieszkaniach. W praktyce wyróżnia się kilka rodzajów wspomnianych elementów, przy czym za główne kryterium ich podziału przyjmuje się typ surowców wykorzystanych w procesie wytwórczym. Prostoliniowa i krzywoliniowa obróbka płyt meblowych dotyczy zatem takich wyrobów jak płyty:

  • wiórowe – produkowane z wiórów drzewnych spojonych przy użyciu kleju syntetycznego albo żywicy;

  • pilśniowe – zrobione z rozwłóknionej tkanki drzewnej; wśród nich rozróżnia się modele średniej gęstości, zwane płytami MDF oraz produkty o podwyższonej gęstości (płyty HDF);

  • sklejki – wykonane z cienkich warstw drewna scalonych za pomocą kleju;

  • paździerzowe – wytwarzane ze zdrewniałych łodyg konopi albo lnu;

  • melaminowane – artykuły wiórowe z powierzchnią pokrytą papierem dekoracyjnym.

Poszczególne płyty różnią się między sobą grubością oraz wymiarami. To pozwala na ich wykorzystywanie przy produkcji rozmaitych mebli.

Obróbka krzywoliniowa płyt meblowych – jak to wygląda w praktyce?

Płyty meblowe poddaje się obróbce krzywoliniowej ze względów dekoracyjnych, a także z uwagi na konieczność dopasowania mebli do innych elementów wyposażenia wnętrza (np. przewodów hydraulicznych. Do wykonywania cięć wykorzystuje się nowoczesne frezy. Specjaliści z takich przedsiębiorstw, jak Firma Handlowo-Usługowa Dorpol wskazują, że obróbkę krzywoliniową rozpoczyna się od projektu. Wszystkie parametry krzywoliniowe powinny zostać w nim uwzględnione, dzięki czemu maszyna CNC będzie mogła je uwzględnić podczas pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter