Artykuł sponsorowany Pielgnacja roślin tropikalnych

Pielgnacja roślin tropikalnych

Świat roślin jest bardzo bogaty. Nawet idąc przez las czy łąkę można dostrzec ogromną bioróżnorodność. Zdając sobie sprawę z tego, że w różnych miejscach na świecie rosną zupełnie inne rośliny, co jest uwarunkowane przede wszystkim klimatem, ich gama i zróżnicowanie na pewno nas zachwycą. Istnieją takie gatunki, które rosną jedynie w jednym bądź kulki miejscach na całej kuli ziemskiej. To robi naprawdę duże wrażenie. Dlatego nic dziwnego, że często decydujemy się na uprawę roślin, które niekoniecznie pochodzą z naszej szerokości geograficznej. W roślinach tropikalnych jest coś pięknego. Coś, co chcemy mieć i podziwiać w naszych domach. Jednak aby móc się nimi cieszyć, najpierw trzeba wiedzieć jak o nie dbać.

Gatunki roślin tropikalnych możliwych do uprawy w domu

Tak naprawdę trudno zliczyć i wymienić wszystkie gatunki roślin, które możemy uprawiać w domach czy ogrodach zimowych. Mogą to być zarówno rośliny doniczkowe ozdobne z liści, jak również kaktusy, sukulenty, paprocie i nieco więksi przedstawiciele egzotycznej roślinności - palmy i drzewka cytrusowe. Jedną z popularniejszych roślin egzotycznych w naszym kraju, która gości w wielu domach, jest storczyk Phalenopsis. Jest on na tyle rozpowszechniony i tak dobrze przyjął się w naszych domach, że często w ogóle zapominamy, iż jest to roślina, która nie pochodzi z naszego klimatu. Innym popularnym kwiatem, wywodzącym się z tropików, jest anturium. Nie można również zapomnieć o aloesie, którego gatunki pochodzą z Afryki. Jeśli chodzi o większe rośliny, pasjonaci roślin często decydują się na hodowlę drzewka pomarańczowego, cykasa bądź ficusa.

Pielęgnacja roślin tropikalnych

Gatunki roślin tropikalnych wywodzą się z terenów, na których jest ciepło, a czasem nawet gorąco. Podstawą jest więc zapewnienie im dostatecznie wysokiej temperatury. Rośliny pochodzenia tropikalnego lubią słońce, jednak trzeba pamiętać o tym, że promienie skierowane bezpośrednio na liście mogą im zaszkodzić. Aby stworzyć w mieszkaniu swego rodzaju tropikalną dżunglę, pamiętajmy o odpowiedniej wilgotności powietrza, zwłaszcza zimą. Jeśli nie mamy czasu ani ręki do roślin, a i tak chcemy móc pochwalić się tropikalnymi gatunkami, możemy postawić na takie rośliny jak różnego rodzaju kaktusy, pasiastą sansevierę, bądź zamiokulkasa, który posiada charakterystyczne soczyście zielone i lśniące liście.

Co z podlewaniem?

Kaktusy i sukulenty, w związku z tym, że są przystosowane do życia na pustyni i sawannach, nie potrzebują dużo wody. Są też i takie rośliny, które nie potrzebują regularnego podlewania, a jedynie zraszania. To dzięki niemu będziemy mogli zagwarantować roślinie warunki jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Takim gatunkiem, który wymaga jedynie zraszania trzy do czterech razy w tygodniu, jest np. Tillandsia.

Większość roślin pochodzących ze strefy lasów tropikalnych wymaga stale umiarkowanie wilgotnego podłoża i zwiększonej wilgotności powietrza. Pamiętajmy o regularnym nawożeniu roślin. W okresie wegetacji średnio raz na dwa tygodnie. W okresie zimowym zaprzestajemy nawożenia, chyba że są to nawozy przystosowane do stosowania zimowego. Większość roślin tropikalnych potrzebuje ziemi o obniżonym pH, z dodatkiem keramzytu lub perlitu. Dbanie o rośliny tropikalne może się okazać wyzwaniem, którego jednak warto się podjąć. Jeśli nie mamy pewności co do warunków, w jakich powinniśmy trzymać kwiaty, oraz jaką roślinę kupić, powinniśmy odwiedzić Pawilon Tropikalny w Ogrodzie Śląskim,. Wizyta w tym miejscu jest też dobrym pomysłem, kiedy zastanawiamy się nad ożywieniem zielenią naszego mieszkania, ale zupełnie nie wiemy, jak się do tego zabrać. Pracownicy Ogrodu Śląskiego na pewno pomogą i odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania, a klimat panujący wewnątrz tropikarium centrum ogrodniczego sprawi, że poczujemy się zrelaksowani i wypoczęci.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas