Artykuł sponsorowany Ogrody tematyczne. Przykładowe propozycje.

Ogrody tematyczne. Przykładowe propozycje.

Zastanawiasz się nad zmianą aranżacji zieleni wokół domu, a może dopiero planujesz założenie przydomowego ogrodu? Jeśli zależy ci na tym, by wszystkie rośliny i elementy małej architektury komponowały się w harmonijną całość, dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z zasadami tworzenia ogrodów stylowych i tematycznych. Dziś przyjrzyjmy się kilku propozycjom z tej drugiej kategorii.

Inspiracji do projektowania ogrodu można szukać w konkretnych stylach (np. ogrody nowoczesne, angielskie, orientalne) lub podążać raczej za tematem. Ogrody tematyczne najczęściej nawiązują do naturalnych krajobrazów i odwzorowują je dzięki przemyślanemu doborowi roślinności oraz dodatkowych elementów, a niekiedy również poprzez ingerencję w ukształtowanie terenu na działce.

Najbardziej rozpoznawalnym typem ogrodu tematycznego są tzw. skalniaki, od lat bardzo popularne w polskich ogrodach. Skalne ogródki często zakładane są na mało żyznych glebach, gdzie najlepiej sprawdzi się właśnie odporna roślinność górska. W ostatnim czasie wzrost zainteresowania tematyką ochrony środowiska skłania nas do optymalnego wykorzystania każdego dostępnego skrawka ziemi, toteż przybywa ogrodów ekologicznych i warzywnych, które dostarczają właścicielom własnych, zdrowych warzyw – opowiada ekspert z pracowni projektowania ogrodów New Garden Style w Krakowie.

Ogrody wiejskie i ekologiczne

Ekologiczny ogród inspirowany wiejską sielanką najłatwiej stworzyć na dużej działce, możliwe jest jednak wykonanie jego miniaturowego odpowiednika nawet na niewielkiej powierzchni. Ogrody tego rodzaju są bardzo dobrze zorganizowane, a wyznaczenie miejsca na poszczególne przestrzenie funkcjonalne jest najważniejszą i podstawową kwestią.

Najważniejszą rolę w ogrodzie ekologicznym odgrywają rośliny nektarodajne, a więc przyjazne pszczołom. Do grupy tej zaliczamy m.in. lawendę, wrzosy i kocimiętkę, dalie oraz jeżówkę purpurową, a więc kwiaty barwne, atrakcyjne wizualnie i wydzielające intensywny, przyjemny zapach. Pszczoły na pewno zrobią pożytek również z lipy, drzew oraz krzewów owocowych. W takim miejscu możliwe jest też założenie ula, choć opieka nad nim wymaga już pewnej wiedzy i nakładu pracy. Łatwiejszym rozwiązaniem będzie założenie tzw. hoteliku dla dzikich pszczół, z którego na pewno chętnie skorzystają też inne pożyteczne owady, np. biedronki.

Podczas projektowania ogrodu wiejskiego, osobną przestrzeń warto poświęcić na uprawę warzyw. Nawet kilka grządek w przydomowym ogródku pozwoli ci cieszyć się smakiem własnej marchwi, rzodkiewki, pomidorów i ogórków. Uprawa tych ostatnich niekiedy może wymagać skonstruowania niewielkiej szklarni, która będzie też ciekawą dekoracją w ogrodzie. Ogród wiejski to również doskonałe miejsce na uprawę owoców i ziół. Wszystkie te użyteczne rośliny będą też wspaniałą ozdobą ogrodu, napełniając go kolorami i zapachami.

Ogród leśny

Jeśli kochasz las wraz z jego magiczną atmosferą i różnorodnością odcieni zieleni, to doskonały temat dla twojego ogrodu. Taka propozycja sprawdzi się również na działkach o niewielkim nasłonecznieniu, usytuowanych w cieniu budynków.

Do ogrodów leśnych najczęściej wybierane są drzewa iglaste, a więc zimozielone i odporne nawet na bardzo trudne warunki. Zaletą naszych rodzimych świerków, jodły czy sosny jest też szybki przyrost, dzięki któremu zagajnik wokół twojego domu nie będzie potrzebował wiele czasu na pełen rozwój. W ogrodzie leśnym nie może zabraknąć charakterystycznych elementów poszycia, więc wokół drzew warto wysiać mech, paprocie oraz krzewy jagód. Jeśli chcesz wyczarować prawdziwie magiczny zakątek leśny, w ustronnej części ogrodu załóż „dzikie” oczko wodne lub źródełko.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas