Artykuł sponsorowany O czym pamiętać, przygotowując pokój dziecięcy?

O czym pamiętać, przygotowując pokój dziecięcy?

Urządzanie pokoju dla dziecka wydaje się bardzo przyjemne i łatwe. Rzeczywiście tak jest, jeśli znamy podstawowe zasady, którymi rządzą się aranżacje pokoju dziecięcego. To pomieszczenie służy nie tylko do zabawy, lecz także do odpoczynku, edukacji i prawidłowego rozwoju dziecka już w pierwszych fazach rozwojowych. Powinno być kolorowe, żeby pobudzać wyobraźnię i twórcze myślenie; uporządkowane, aby zmieścić wszystkie przybory i zabawki; a także przytulne i wpływające na jak najlepszy nastrój dziecka.

Jeśli zwrócimy uwagę na te szczególne funkcje, uświadomimy sobie, że urządzanie pokoju dziecięcego  może być dla nas kłopotliwe. Przychodzimy z pomocą i wyjaśniamy, jak prawidłowo zaaranżować pokój malucha.

Rozwaga ponad dziecięcą radość

Świat dziecka jest niezwykle różnorodny, kolorowy oraz niepodporządkowany żadnym regułom i wymykający się spod kontroli ładu. Zmienia się wraz z rozwojem dziecka. A ponieważ dzieci rosną bardzo szybko, przytulny pokój dla niemowlęcia wkrótce będzie potrzebował metamorfozy. 

W związku z tym postulujemy, aby wszelkie decyzje zakupowe (szczególnie drogich mebli) podejmować z rozwagą, a całe pomieszczenie aranżować, myśląc o wcale nie tak dalekiej przyszłości…

Spróbuj znaleźć praktyczne rozwiązanie, którego zmiana nie będzie zbyt wymagająca. Aranżację pokoju dziecka rozpocznij od zaplanowania najważniejszego umeblowania. Kieruj się minimalizmem i zrezygnuj z niepotrzebnych mebli – zajmą jedynie miejsce i ograniczą przestrzeń. Pamiętaj, że oprócz mebli niezbędnych dla dziecka (łóżko, biurko itd.) potrzebne jest miejsce do przechowywania. 

Idealnym rozwiązaniem w drodze do ekonomiczności i rozważnego planowania wnętrz są szafy wnękowe. Solidna szafa posłuży przez wiele lat, będzie niezwykle funkcjonalna, a co więcej, umożliwi szybką zmianę charakteryzacji pomieszczenia – oferta drzwi do szaf i możliwości ich wykonania pozwolą na mnóstwo kombinacji. Takie drzwi mogą pełnić funkcję fototapety, być dominującą ozdobą pokoju, a także wpisać się w wystrój.

Więcej możemy pozwolić sobie z kolorystyką wnętrza. Pozwólmy dziecku dobrać swoje ulubione kolory i pamiętajmy, że barwy nie tylko wpływają na nastrój, lecz także rozwijają dziecięcą wyobraźnię.

Pokój wielofunkcyjny

Pokój dziecięcy jest w zupełności wielofunkcyjny. Połączenie kilku tak różnorodnych zadań specjalnych wymaga odpowiedniego planu wnętrza, aby było ono w pełni funkcjonalne, niezależnie od metrażu.

Ideałem jest wyraźne wydzielenie każdej z przestrzeni – to pozwoli również uczyć dziecko organizacji czasu. Przebywanie w (umownie określonej) strefie zabawy pozwala bezkarnie odpoczywać, natomiast zmiana jej na strefę nauki – oznacza skupienie się na obowiązkach. 

Jeśli w pokoju dziecięcym nie zmieścimy biurka do nauki i osobnego kącika na zabawki, skorzystajmy z parawanów, ścianek działowych albo oddzielmy przestrzenie meblami. 

Innym rozwiązaniem jest segregacja zabawek i gadżetów w osobne pudełka. Na czas zabawy dziecko wyjmuje odpowiednie pudełko, na czas nauki – inne. Dzięki temu doskonale nauczy się organizacji przestrzeni oraz sztuki sprzątania.

Pokieruj się powyższymi wskazówkami, a na pewno uda Ci się stworzyć wnętrze, które zachwyci Twoje dziecko i zapewni satysfakcję Tobie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas