Artykuł sponsorowany Jak dbać o lniany obrus, aby zachował swoje właściwości na dłużej?

Jak dbać o lniany obrus, aby zachował swoje właściwości na dłużej?

Lniany obrus to nakrycie, które może posłużyć w naszym domu przez długie lata. Jest to w głównej mierze zasługa trwałego i odpornego na uszkodzenia materiału. Jednak równie ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja obrusu. W jaki sposób należy prać oraz prasować nakrycia z lnu? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Lniany obrus, czyli gwarancja trwałości i elegancji

Obrusy wykonane z naturalnego materiału, jakim jest len, odznaczają się przede wszystkim niezwykłą trwałością i szykowności. Każda pani domu z pewnością weźmie pod uwagę fakt, że są to obrusy bardzo łatwe w utrzymaniu. Dzięki temu, że włókna lnu i ich splot są grube, obrusy nie tylko nie są podatne na zabrudzenia, ale też nie osiada na nich kurz. Za co jeszcze uwielbiane są nakrycia z lnu? Zdecydowanie za ponadczasowy styl, który sprawdzi się zarówno podczas świąt, uroczystych imprez, jak i na co dzień. Obrusy lniane prostokątne lub okrągłe, o różnych kolorach, gładkie, zdobione koronką czy też wykończone mereżką doskonale wpiszą się we wnętrza klasyczne, a także nowoczesne.

Jak prać obrus z lnu?

W większości przypadków staramy się unikać częstego prania, o ile nie jest ono konieczne, gdyż wielokrotny kontakt z wodą, wysoką temperaturą oraz środkami chemicznymi sprawia, że materiał szybciej się zużywa, blaknie i traci swoje pierwotne właściwości. Otóż paradoksalnie w przypadku obrusów lnianych jest wręcz przeciwnie – naturalne włókna lnu pod wpływem wody odżywają, stają się miękkie oraz bardziej sprężyste. Powinno się unikać prania przy użyciu silnych detergentów, jak np. wybielacze i odplamiacze, które mogą pogorszyć jakość materiału. Jednak ze względu na to, że len to tkanina naturalna możemy prać go nawet w temperaturze 90°C. W ten sposób pozbędziemy się wszelkich zanieczyszczeń i bakterii. Warto jednak wspomnieć, że dotyczy to jedynie obrusów w 100% wykonanych z lnu. Dlatego, aby mieć pewność najwyższej jakości najlepiej wybierać produkty z rzetelnych sklepów takich jak cieszący się pozytywnymi opiniami Salon Firan Styl Edyta Różycka.

Krochmalenie i prasowanie

Obrusy z lnu możemy także bez obaw krochmalić, co pozwoli na dłużej zachować ich świeżość oraz sprawi, że nakrycie nie będzie podatne na gniecenie się. Jest to również istotne dla ostatniego z ważnych etapów dbania o lniane nakrycia, a więc prasowania. Osoby niewiedzące jak zrobić to prawidłowo mogą nie uzyskać pożądanych efektów. Ważne jest, aby obrus lniany podczas prasowania był nieco wilgotny, dlatego najlepiej robić to po praniu, zanim całkowicie wyschnie lub później delikatnie skropić go wodą. To sprawi, że tkanina zmięknie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas