Artykuł sponsorowany O czym należy koniecznie pamiętać projektując własny ogród?

O czym należy koniecznie pamiętać projektując własny ogród?

Wielu z nas marzy o pięknym ogrodzie, który wspaniale się prezentuje, zachwyca, zadziwia, jednocześnie pozwalając odpocząć i wykorzystać go do innych praktycznych celów. I choć projektowanie go jest przyjemnym zadaniem, to niezwykle wymagającym i pracochłonnym. O czym bezwzględnie należy pamiętać podczas etapu projektowania ogrodu? Czy warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Jakie funkcje ma spełniać ogród?

Ogród i jego zaprojektowanie to sztuka. To tak jak z obrazem, czy z muzyką. Jeśli, jest dobrze stworzona, pozwala nam odpoczywać, pobudza motywację – w zależności od jej rodzaju i formy, którą wybieramy. Podobnie i ogród. Zazwyczaj ma być miejscem wytchnienia, relaksu, odpoczynku i piękna. Patrzenie na nie, przebywanie w jego otoczeniu koi nasze nerwy, redukuje stres. Natura w połączeniu z oryginalną kompozycją leczy duszę. Poza jednak aspektem wypoczynkowym, często ogród ma spełniać również praktyczne funkcje, jak bezpieczne miejsce do zabawy dla dzieci, jako miejsce rozrywki podczas grillowania z rodziną i znajomymi. Ponadto, wiele osób pragnie także warzywnika w jakiejś części ogrodu. Projektując ogród należy wziąć pod uwagę wszystkie funkcje istotne dla jego mieszkańców: część dekoracyjną i reprezentatywną, część użytkową, praktyczną gospodarczą, oraz wypoczynkową. Jak połączyć to wszystko w całość w projekcie ogrodu?

Co należy uwzględnić podczas projektowania ogrodu?

Do zaprojektowania ogrodu koniecznie potrzebujemy planu działki, na który trzeba nanieść wszystkie budynki na niej się znajdujące. To jednak nie wszystko.  Trzeba również zaznaczyć spadek terenu oraz przebiegające instalacje. Jak widać, nie należy to do najprostszych działań, dlatego najlepiej skorzystać z usług profesjonalnych projektantów z Elflora Ogrodnictwo, którzy nie ominą żadnego szczegółu podczas planowania. Myśląc o roślinach, które chcemy mieć w ogrodzie, nie sposób pominąć rodzaj gleby, czy poziom wód gruntowych na naszym terenie. Może się okazać, że wybrana roślinność nie przyjmie się na danym terenie. Rośliny dobieramy nie tylko do rodzaju gleby, ale także do wielkości naszej działki. To również jest sztuka, jak zaprojektować mały ogród, aby wydawał się większy. W tym celu nie umieszczajmy centralnego elementu na środku. Zazwyczaj w ogrodach stopniujemy wysokość roślin, od najniższych do najwyższych. Nie wycinajmy drzew, które już są na miejscu. Sadźmy rośliny w odpowiedniej odległości, aby miały wystarczająco dużo miejsca. Myślmy też praktycznie o pielęgnacji i utrzymaniu ogrodu w dobrym stanie, abyśmy mieli łatwy dostęp do wszystkich miejsc. Ciężko pamiętać o tak wielu elementach w jednym czasie, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas