Materiał Partnera Najważniejsze funkcje rolet zewnętrznych

Najważniejsze funkcje rolet zewnętrznych

Dobrze zamontowane rolety zewnętrzne nie tylko świetnie się prezentują na tle całego domu, ale także pełnią wiele praktycznych funkcji. Najlepiej jest zdecydować się na nie już na etapie projektowania budynku, co znacznie ułatwi ich montaż. Jeśli zastanawiasz się, czy zainwestować w rolety zewnętrzne przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, jak bardzo są one funkcjonalne.

 

Utrzymywanie temperatury we wnętrzu

 

Podstawową funkcją rolet zewnętrznych jest ochrona przed światłem słonecznym. Podobnie jak w przypadku rolet domowych, obniżamy je wtedy, gdy chcemy zmniejszyć docieranie światła. Jednak komfort użytkowania jest dużo większy. Zasłonięte rolety zewnętrzne zatrzymują do 95% światła słonecznego, dzięki czemu znacząco obniżają temperaturę w naszym domu. Duży wpływ na parametry cieplne mają także zimą. Zamknięte rolety stwarzają bufor, który z jednej strony ogranicza wydostawanie się energii cieplnej z domu, a z drugiej spowalnia ochładzanie szyb okiennych i stolarki. Latem możemy zaoszczędzić na dodatkowej klimatyzacji, natomiast zimą będziemy płacić mniej za ogrzewanie.

 

Dodatkowa ochrona mienia

 

Rolety zewnętrzne, w porównaniu do innych przyrządów zaciemniających, pełnią także funkcję ochronną wnętrz. Uniemożliwiają włamywaczom zobaczenie, czy ktoś znajduje się w środku, a także skutecznie utrudniają włam. Można je dodatkowo wyposażyć w automatykę i zaprogramować tak, że będą się samoczynnie opuszczać o wybranej porze. 

Specjalista z firmy Wesa w Tanowie tłumaczy: Choć taka funkcja zwiększa naszą wygodę użytkowania, ma ona na celu także odstraszyć potencjalnych włamywaczy podczas nieobecności właścicieli. Rolety poruszające się samodzielnie sprawiają wrażenie, że ktoś nimi kieruje z domu.

 

Ochrona okien przed uszkodzeniami mechanicznymi

 

Zasłonięte rolety zmniejszają także poziom hałasu, chronią przed wandalizmem i przed czynnikami atmosferycznymi. Stolarka okienna narażona jest na zniszczenia spowodowane gradem, lub obrażeniami mechanicznymi z innych przedmiotów, które poruszane są przez wiatr. Rolety zewnętrzne mają więc dużo więcej zalet niż rolety lub żaluzje zawieszone w pokojach. Współczesne modele automatyczne mają także czujniki zmierzchu, czasu i wiatru, które będą skutecznie operować sprzętem bez naszej ingerencji. Poza automatycznym otwieraniem rolet można wybrać modele otwierane elektrycznie lub ręcznie za pomocą sznurka, lub łańcuszka. Na rynku znajdziemy także tzw. rolety solarne, które działają niezależnie od prądu.

 

Podziel się