Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę podczas projektowania mebli łazienkowych?

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania mebli łazienkowych?

Zaprojektowanie mebli do łazienki to ogromne wyzwanie, szczególnie dla osób, które aranżacją zajmują się po raz pierwszy i nie są obeznane z materiałami czy nowościami technologicznymi, jakich mnóstwo pojawia się w branży wnętrzarskiej. Jeśli szukasz inspiracji i podpowiedzi, na co należy zwrócić uwagę podczas tworzenia szkicu szafek łazienkowych, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Pamiętaj, że nie musisz dysponować specjalistycznym programem komputerowym ani tworzyć skomplikowanych rysunków technicznych, by przedstawić stolarzowi zarys Twojej koncepcji. Zanim jednak udasz się do zakładu stolarskiego, by obejrzeć wzorniki kolorów oklein i kształty uchwytów do szuflad, rozplanuj wstępnie, jakie szafki, szuflady czy półki chcesz mieć w swojej łazience, biorąc pod uwagę jej metraż oraz potrzeby wszystkich domowników, a także zrób we własnym zakresie rekonesans dostępnych na rynku materiałów.

Analiza potrzeb domowników i pomiary łazienki

Marzysz o meblach łazienkowych na wymiar, w formie pojemnej meblościanki? Upewnij się, czy takie rozwiązanie będzie możliwe w Twoim domu. Może się bowiem okazać, że po dokonaniu pomiarów pomieszczenia miejsca będzie zbyt mało, w związku z czym zaistnieje konieczność modyfikacji projektu i wykonania osobno szafki stojącej lub wiszącej z umywalką oraz półki, zamiast zwartego regału. Jeśli łazienka jest niewielka, a Ty chcesz zmieścić w niej dodatkowo pralkę i bidet, ogranicz ilość mebli do niezbędnego minimum, aby nie doprowadzić do efektu nadmiaru.

Zadbaj o to, aby meble służymy wszystkim domownikom, przeanalizuj ich potrzeby, by dostosować ilość niezbędnych półek oraz ich rozmieszczenie. Jeśli masz małe dzieci, zaplanuj dla nich wiszącą szafkę lub miejsce na ich akcesoria higieniczne w wolnostojącym regale. Nie zapomnij też o detergentach i żrących preparatach – te powinny się znaleźć poza zasięgiem Twoich pociech.

Wybór materiału na meble łazienkowe

Materiał, który wybierzesz do wykonania mebli łazienkowych, powinien być przede wszystkim odporny na wilgoć – radzi Kamil Kurnyta z zakładu stolarskiego Style Meble, specjalizującego się w produkcji oraz sprzedaży mebli na wymiar dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. I dodaje: para wodna jest wszechobecna w Twojej łazience, powodując puchnięcie drewna oraz pękanie lakieru na płycie meblowej, dlatego warto porozmawiać ze stolarzem, który podpowie, jaki materiał będzie najlepszy i oprze się niekorzystnym warunkom. Jednymi z najtrwalszych materiałów, stosowanych obecnie do wykonania mebli łazienkowych, są: płyty MDF akrylowe, lakierowane lub z warstwą szklanego laminatu, które nie przepuszczają wody, doskonale chroniąc drewnianą konstrukcję.

Opracowanie:

Kamil Kurnyta Meble Style

Tylmanowa , os. Kłodne 186L

Podziel się