Materiał Partnera Na co zwracać uwagę wybierając szafę na ubrania

Na co zwracać uwagę wybierając szafę na ubrania

Szafa jest jednym z podstawowych elementów umeblowania każdego domu. Jest niezbędna do utrzymania naszych ubrań w porządku i czystości.  Jej zakup nie zawsze jest jednak prostym zadaniem. Oto kilka rzeczy, na które warto zwracać uwagę przed dokonaniem wyboru z setek dostępnych na rynku modeli.

Szafy zabudowane i wolnostojące

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje szaf: zabudowane oraz wolnostojące. Te pierwsze umieszcza się w specjalnych wnękach w ścianach, zlokalizowanych zwykle w przedpokojach mieszkań i domów, czasem również w pokojach. Fakt, że umieszcza się je w konkretnym miejscu jest zarazem ich plusem i minusem – z jednej strony nie zajmują one zbyt dużo powierzchni, z drugiej jednak nasze możliwości aranżacji mieszkania stają się mocno ograniczone. Niewątpliwą ich zaletą jest jednak duża pojemność.

Z kolei szafy wolnostojące to meble, które możemy ustawić w dowolnym miejscu. Jest to zaleta wspólna dla wszystkich szaf tego rodzaju, gdyż poszczególne modele różnią się między sobą pod wieloma względami.

Wybór rozmiaru szafy

Pierwszym elementem jaki musimy brać pod uwagę wybierając szafę jest jej rozmiar. Podstawowa zasada mówi, że wielkość szafy powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym zamierzamy ją umieścić, a jednocześnie odpowiadać naszym potrzebom. Warto jednak myśleć przyszłościowo – zakup szafy, w której wszystko mieści się „na styk” może okazać się złym wyborem, kiedy zauważymy, że przybyło nam ubrań lub innych części garderoby. Czasem lepiej jest wybrać większą szafę, która pomieści całą naszą garderobę, niż za jakiś czas stawać przed koniecznością zakupu nowego mebla. Jeśli brakuje nam miejsca w pokoju, warto rozważyć zakup szafy narożnej – w ten sposób zmaksymalizujemy wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Rodzaj drzwi do szafy

Szafy mogą być wyposażone w dwa rodzaje drzwi – skrzydłowe lub przesuwne. Pierwsze z nich są wygodniejsze, gdyż po otwarciu szafy zyskujemy swobodny dostęp do całej jej zawartości – w przypadku drzwi przesuwnych jest to nieco utrudnione, gdyż pewna część wnętrza szafy jest zawsze przesłonięta płytą drzwi. Ponadto drzwi skrzydłowe często wyposażone są w wewnętrzne lub zewnętrzne lustra. Drzwi przesuwne doskonale spiszą się w przypadku małych pomieszczeń – mogą być ustawiane w miejscach, w których pełne otwarcie drzwi skrzydłowych byłoby utrudnione lub niemożliwe.

Estetyka

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z portalu Twoje Mieszkanie: Wygląd szafy jest równie istotny jak inne jej parametry – są to w końcu duże, rzucające się w oczy meble, mają więc ogromny wpływ na wystrój wnętrza. W wyborze warto kierować się nie tylko własnym gustem, lecz również zastanowić się, czy szafa będzie dobrze komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas