Materiał Partnera Jaki rodzaj spryskiwacza ogrodowego wybrać i dlaczego?

Jaki rodzaj spryskiwacza ogrodowego wybrać i dlaczego?

Rośliny, aby dobrze się rozwijały i pięknie wyglądały potrzebują dobrego nawodnienia. Czym większy ogród mamy, tym trudniej wyobrazić sobie siebie samego, czy kogoś z domowników spacerującym między grządkami i kwiatami z konewką – wymagałoby to ogromnej ilości czasu i litrów wody! A przecież ogród nie ma nas dobijać i wycieńczać, ale relaksować! Mogą w tym nam pomóc zraszacze, spryskiwacze ogrodowe. Jakie rodzaje wyróżniamy i jak je wybrać?

Rodzaje ręcznych spryskiwaczy ogrodowych

Rodzaj spryskiwaczy ogrodowych jest uzależniony od wielkości naszego ogrodu, naszych preferencji i budżetu. Na co więc zwrócić uwagę decydując się na zakup spryskiwaczy ogrodowych (inaczej zwanych zraszaczami ogrodowymi)? Wyróżniamy kilka modeli spryskiwaczy ogrodowych. Możemy zakupić spryskiwacze ręczne. Bez wątpienia ich zaletą jest niska cena. Stosując je mamy możliwość regulowania natężenia wody. Spryskiwacze ręczne warto od razu kupić z całym zestawem (wąż ogrodowy, zraszacz, łącznik). Warto wszystkie elementy od razu kupować u jednego producenta części do spryskiwaczy ogrodowych typu Ravbod. Elementy filtrujące do opryskiwaczy, sita. Do ręcznych spryskiwaczy ogrodowych zaliczamy pistolety i dysze.

Rodzaje stacjonarnych spryskiwaczy ogrodowych

Kolejnym rodzajem są spryskiwacze stacjonarne. Używając ich na pewno zaoszczędzamy nasz czas, gdyż nie musimy ich nosić ze sobą. W ich jednak przypadku możemy potrzebować kilka spryskiwaczy, żeby zasięg strumienia wody się pokrywał. Podczas ich kupna warto zwrócić uwagę na możliwość regulowania kierunku spryskiwania oraz na sposób, w jaki woda jest rozpylana. Wyróżniamy zraszacze statyczne; zraszacze rotacyjne, które znacznie zwiększają zasięg nawodnienia; zraszacze wahadłowe (często stosowane do prostokątnych i kwadratowych powierzchni); zraszacze dużych powierzchni (nawet powyżej 450 metrów kwadratowych). Wyróżnia się jeszcze bardzo małe, mikro zraszacze do kwiatów.  Wybór spryskiwaczy ogrodowych jest uzależniony od wielkości podlewanej powierzchni, od częstotliwości nawadniania i jego intensywności, a nawet od rodzaju podlewanej roślinności, oraz oczywiście naszego budżetu. Niezależnie jednak od rodzaju wybranego spryskiwacza, mamy możliwość zakupienia części wymiennych do spryskiwaczy. Jeżeli nie masz dużo czasu na pielęgnowanie własnego ogrodu, spryskiwacz będzie bardzo przydatną inwestycją służącą nam na długie lata, gdyż w przypadku usterek spryskiwacza, zawsze możemy skonsultować się z producentem części do spryskiwaczy.  

Opracowanie:

Podziel się