Materiał Partnera Jak sadzić zioła w domu?

Jak sadzić zioła w domu?

Małe ogródki domowe, które możemy zorganizować nawet na ograniczonej przestrzeni w niewielkich mieszkaniach, cieszą się coraz większą popularnością. Zapewniają one dostęp do świeżych, zdrowych i pełnych aromatu ziół dla całej naszej rodziny, także w okresie zimowym. Ich sadzenie i uprawa nie wymagają zaawansowanych działań, dlatego z zadaniem tym poradzą sobie także początkujący ogrodnicy. Jak hodować zioła w warunkach domowych? Sprawdź!

Dobór ziemi

W przypadku sadzenia ziół w warunkach domowych musimy pamiętać o tym, aby zapewnić im uniwersalną ziemię, nieprzeznaczoną do kwiatów. Dodatkowo najlepiej jest, gdy podłoże ma odczyn zasadowy bądź obojętny, o co zawsze możemy dopytać w profesjonalnym sklepie ogrodniczym, gdzie uzyskamy stosowny produkt przeznaczony bezpośrednio do tego celu.

Odpowiednie doniczki

Do nasion powinniśmy stosować tzw. palety rozsadowe. Są one polecane do wysiewu w początkowych stadiach, zanim rośliny na późniejszym etapie zwiększą swoją objętość i będą wymagały przesadzenia. Wykonywaniem tego typu donic zajmuje się firma Roko Produkcja doniczkopalet, która tworzy produkty o różnej wielkości, które są dopasowane do naszych potrzeb, w tym ilości nasion jakie chcemy zasadzić. Produkty te są niezwykle praktyczne i możemy korzystać z nich wielokrotnie.

Ulokowanie

Po wysiewie, nadszedł czas na zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do wzrostu, a te najczęściej nieco różnią się w zależności od gatunku. Zazwyczaj jednak będą one preferować lokalizacje ciepłe nieopodal okien, optymalnie w kierunku stoku południowego. Jeśli nie mamy takiej możliwości, może sprawdzić się także parapet okna skierowanego na wschód. Roślin zdecydowanie nie warto lokować w kierunku północnym, gdyż nawet pomimo odpowiedniej pielęgnacji, hodowla może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Bezwzględnie musimy dbać też o unikanie przeciągów, które mogą zaszkodzić delikatnym ziołom.

Podlewanie

Choć zasadzone zioła lubią wilgotne podłoże, ich ziemia nie może być przemoczona, gdyż niezwykle szybko uschną. W szczególnie ciepłych miesiącach podlewajmy je nawet dwa razy na dzień, a także stosujmy metodę spryskiwania. Jeśli obawiamy się zbyt obfitego podlania, możemy zastosować drewniany patyczek - po wbiciu w ziemię, jeśli pozostanie na nim ziemia, podłoże jest odpowiednio wilgotne i nie wymaga dodatkowej dawki wody.

Dzięki odpowiedniej hodowli i pielęgnacji, niezwykle szybko zaczniemy cieszyć się z własnych, pysznych i aromatycznych ziół, które o każdej porze roku będą mogły stanowić dodatek do posiłków oraz letnich drinków.

Opracowanie:

Roko Produkcja doniczkopalet

Piotrów 77

Podziel się