Artykuł sponsorowany Jak zaaranżować oświetlenie w ogrodzie?

Jak zaaranżować oświetlenie w ogrodzie?

Urządzając ogród, coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie w nim oświetlenia. Odpowiednio rozmieszczone źródła światła sprawią, że miejsce to będzie wyglądało klimatycznie, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Ogrodowe systemy oświetleniowe mogą być zasilane poprzez zintegrowane akumulatory, wykorzystujące układy solarne lub bezpośrednio z sieci energetycznej. Sprawdźmy zatem, o czym należy pamiętać podczas aranżacji oświetlenia ogrodowego?

Jak prawidłowo zaplanować oświetlenie ogrodu?

Pierwszym krokiem w planowaniu oświetlenia ogrodowego jest sporządzenie projektu takiej instalacji. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy zamierzamy zastosować oświetlenie, które będzie zasilane z domowej sieci energetycznej. W takim przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie bezpieczeństwa, gdyż niewłaściwie wykonana instalacja lub zastosowanie materiałów niedostosowanych do warunków, jakie panują w ogrodzie, mogą grozić różnymi wypadkami np. porażeniem przez prąd.

Profesjonalny projekt oświetlenia ogrodowego powinien być wykonany przez doświadczonego elektryka. Fachowców takich znajdziemy w firmie Usługi Elektryczne Krystian Zając, która oferuje m.in. projektowanie i montaż oświetlenia ogrodowego w Częstochowie. Specjaliści zatrudnieni w tej firmie zapewniają także kompleksowe usługi w zakresie innych prac związanych z instalacjami elektrycznymi takimi jak:  projektowanie, montaż, konserwacja, modernizacja i przeglądy domowych i firmowych sieci energetycznych.

O czym trzeba pamiętać, wykonując oświetlenie ogrodu?

Oświetlenie ogrodowe, zwłaszcza takie, które będzie zasilane z domowej sieci energetycznej, musi zostać wykonane niezwykle starannie i z zastosowaniem właściwych materiałów. Szczególną uwagę należy zwrócić na wodoodporność opraw oświetleniowych. W warunkach zewnętrznych, gdy oświetlenie jest narażone na bezpośrednie opady atmosferyczne,  powinno się stosować oprawy i gniazdka, których klasa szczelności wynosi nie mniej niż IP 68.

Równie ważną kwestią przy montażu oświetlenia zewnętrznego jest właściwe poprowadzenie kabli. Powinny one być ułożone i zabezpieczone w taki sposób, aby wykluczyć ich uszkodzenie, podczas wykonywania niezbędnych prac ogrodniczych np. koszenia trawy, czy sadzenia nowych roślin. Oświetlenie ogrodowe narażone jest również na wysokie temperatury, zwłaszcza w upalne letnie dni. Dlatego zastosowane lampy muszą być wykonane z materiałów odpornych na ich działanie. To samo dotyczy podpór i innych elementów instalacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas