Artykuł sponsorowany Jak stworzyć przepiękny ogród przy pomocy drewnianych pergoli?

Jak stworzyć przepiękny ogród przy pomocy drewnianych pergoli?

Drewniane pergole idealnie wpisują się w nowoczesne ogrody, w których elementy małej architektury pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale także użytkową. Zapewniają zacienioną przestrzeń w upalne dni i stanowią doskonałe miejsca na hodowlę pnących roślin ogrodowych. Pergola ustawiona przy budynku będzie nietuzinkową dekorację tarasu — urozmaici zbyt monotonną bryłę i nada jej rustykalnego uroku.

Drewniana pergola w ogrodzie. Porady i inspiracje

Zarówno nieskomplikowane, jak i misternie zdobione pergole zaaranżowane w odpowiedni sposób stanowić mogą naprawdę ciekawą dekorację ogrodu. Wiele zależy od upodobań inwestora i sposobu aranżacji posesji. W przypadku nowoczesnych ogrodów najczęściej wybierane są proste konstrukcje, które montuje się nad tarasem lub balkonem. Pergola może być także ustawiona jako niezależna altana w dowolnym miejscu w ogrodzie i wyznaczać strefę relaksu dla domowników.

Pergole z ażurowymi ściankami z drewna stanowią idealne miejsce do hodowli różnorodnych roślin, na przykład winorośli lub bluszczy. Pergole świetnie prezentują się w towarzystwie wiciokrzewu, powojnika i kobei, a także pnącej róży, surfinii i hortensji. Warto zadbać także o otoczenie pergoli i przygotować na przykład piesze ścieżki prowadzące od domu do altanki. Wokół pergoli można usypać drobny, dekoracyjny kamień.

Jak zbudować pergolę?

Zasadniczo drewnianą konstrukcję pergoli można ustawić w ogrodzie w ciągu jednego dnia. Warto jednak wcześniej dokładnie przemyśleć projekt i zamówić gotową pergolę u producenta wyrobów drewnianych, czyli w firmie Altex działającej na obszarze województwa małopolskiego. Solidne elementy z drewna są impregnowane, a więc odporne na czynniki atmosferyczne. Niektóre oferowane w Małopolsce pergole to przenośne konstrukcje, które można zdemontować i schować na przykład na okres jesienno-zimowy.

Budowę pergoli warto rozpocząć od wyznaczenia odpowiedniego miejsca i określenia granicy słupków. Następnie należy wbić nasady fundamentowe do gruntu i połączyć słupki z poprzeczkami. Na koniec wystarczy zamontować ażurowe ścianki, jeśli takie zostały przewidziane w projekcie. W niektórych pergolach wykonywana jest podłoga drewniana będąca nieodzownym elementem konstrukcji. W pozostałych warto pomyśleć o innym podłożu, na przykład o kostce brukowej.

Reasumując, pergole ogrodowe nadają ogrodom wyjątkowego klimatu. Świetnie sprawdzają się w przypadku domów jednorodzinnych i działek rekreacyjnych i stanowią komfortową strefę odpoczynku dla domowników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas