Artykuł sponsorowany Konserwacja małej architektury z drewna

Konserwacja małej architektury z drewna

Mała architektura z drewna, taka jak wiaty, zabudowy tarasów, altanki czy domki ogrodowe, cieszy się ogromną popularnością. Drewno nie jest jednak materiałem wytrzymałym na działanie warunków atmosferycznych, dlatego wymagane jest odpowiednie zabezpieczenie, aby drewniana architektura służyła przez długi czas. Dowiedz się, w jaki sposób dbać o drewno, aby zawsze zachwycało.

Impregnacja drewna na altankę

Jak podkreśla ekspert firmy Dremeno Włodzimierz Olczak małą architekturę ogrodową zazwyczaj buduje się już z uprzednio zaimpregnowanego drewna. Jest ono zabezpieczone przed działaniem grzybów, pleśni, a także przed działaniem warunków atmosferycznych. Nie jest to jednak zabezpieczenie trwałe, dlatego proces konserwacji należy regularnie powtarzać.

Skąd wiadomo, że drewno zostało uprzednio zaimpregnowane? Zazwyczaj drewno budowlane jest impregnowane metodą zanurzeniową, jest moczone w specjalnych środkach, które nadawać mu mogą lekko czerwoną lub lekko zieloną barwę. Nie zawsze jednak ta metoda jest stosowana lub wskazana. Niektóre firmy budujące wiaty i inne drewniane budowle oferuje możliwość wykonania kompleksowej impregnacji odpowiednim preparatem po wybudowaniu elementu architektonicznego. Dzięki temu altana ogrodowa nie będzie wymagała zabiegów konserwacyjnych przez jakiś czas.

Sposoby konserwacji architektury drewnianej

Na rynku dostępny jest szeroki wybór metod konserwacji drewna. Co ile trzeba powtarzać zabieg konserwacji? Zwykle wykonuje się go raz na kilka lat lub powtarza w momencie, kiedy powierzchnia drewna zaczyna wyglądać nieatrakcyjnie.

Sposoby konserwacji drewna:

  • Olej - wnika w głąb drewna, zabezpiecza je i nie łuszczy się wraz z upływem czasu. Olej doskonale chroni przed działaniem promieni słonecznych, dzięki niemu drewno nie pęka i nie szarzeje. Na rynku dostępne są oleje bezbarwne, jak i oleje z dodatkami barwiącymi, które pogłębiają kolor drewna. Olej, jako naturalna substancja, niestety nie działa bardzo długo, więc trzeba minimum raz w roku powtarzam proces malowania drewna. Jego zaletą jest całkowita naturalność i bezpieczeństwo dla natury.
  • Lakier lub lakierobejca - lakier pokrywa drewno bezbarwną warstwą, lakierobejca dodatkowo barwi drewno. Zarówno jedno, jak i drugi rozwiązanie, doskonale chronią drewno. Zwykle mają przedłużoną trwałość i chronią przez kilka lat. Malowanie należy powtórzyć wtedy, kiedy powierzchnia ochronna zaczyna pękać albo łuszczyć się.
  • Impregnat - stosowany może być samodzielnie albo pod lakier lub lakierobejcę. Impregnaty chronią nie tylko przed działaniem warunków atmosferycznych, ale także przed działaniem grzybów, pleśni i glonów.
  • Lazura - to połączenie działania impregnatu z ochronną warstwą lakieru. Chroni zarówno wnętrze drewna, jak i tworzy lakierowaną, satynową powłokę na jego powierzchni.

Kiedy wykonywać konserwację? Najlepiej robić to wiosną i jesienią, kiedy temperatura nie spada poniżej  5 - 10 stopni Celsjusza, ale też nie wzrasta powyżej 25 stopni. Warto sprawdzić zalecenia producenta co do okresu stosowania i czasu całkowite schnięcia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter