Artykuł sponsorowany Jak radzić sobie z wilgocią w łazience? Porady i sugestie

Jak radzić sobie z wilgocią w łazience? Porady i sugestie

Każda łazienka jest narażona na powstawanie dużej wilgoci. Jest to oczywiście związane z tym, jakie funkcje pełni to pomieszczenie. To tu przecież każdego dnia się myjemy, bierzemy kąpiel w wannie lub korzystamy z prysznica. To tu też często robimy pranie czy suszymy mokre rzeczy. W zasadzie mało która wykonywana w łazience czynność nie wymaga wykorzystania wody. Rezultatem tego może być powstająca i osadzająca się na ścianach i suficie para wodna, a z czasem także powstanie warunków, które będą sprzyjały rozwijaniu się w łazience np. pleśni. Co można zrobić, żeby nie dopuścić do powstawania w łazience zbyt dużej wilgoci?

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji w łazience

Pierwszym elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, chcąc zapobiegać powstawaniu w łazience zbyt dużej wilgoci, jest zadbanie o sprawną wentylację całego pomieszczenia. Tylko wtedy uda się zapobiec powstawaniu podczas mycia lub kąpieli zbyt dużej wilgotności. Wydajny system wentylacyjny będzie miała za danie usuwanie z łazienki nadmiaru powstającej wilgoci oraz zapewnianie w niej odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu nie będzie ryzyka, ze w pewnym momencie np. na fudze zacznie się rozwijać pleśń. Zazwyczaj do odpowiedniej wentylacji całego pomieszczenia wystarczy wentylacja grawitacyjna. Ważne jednak jest to, żeby nie zasłaniać zamontowanego anemostatu oraz żeby możliwie często sprawdzać, czy nie jest on zatkany np. kurzem. W większych łazienkach, jeżeli czujemy, że wentylacja grawitacyjna nie do końca spełnia swoją rolę, warto jest się zastanowić nad zastosowaniem także wentylatorów mechanicznych. Takie wentylatory montuje się w kanałach wywiewnych lub w kratkach. Zazwyczaj wybierane są takie, które można w każdej chwili włączyć i wyłączyć, ale można również zastosować takie, które działają w sposób ciągły. Z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, ważnym elementem jest także kratka wentylacyjna w drzwiach, która umożliwia wymianę powietrza pomiędzy łazienką a przedpokojem lub innym sąsiadującym z łazienką pomieszczeniem.

Zastosowanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej

Bardzo ważne w walce ze zbyt dużym poziomem wilgotności w łazience jest również zastosowanie odpowiednich izolacji przeciwwilgociowych w trakcie wykańczania łazienki. Powinno się z nich korzystać przede wszystkim w trakcie układania ceramicznych płytek łazienkowych oraz montowania ceramiki łazienkowej, czyli m.in. wanny, umywali, kabiny prysznicowej, WC czy bidetu. Ważne jest przy tym przede wszystkim zastosowanie odpowiednich preparatów, które będą zabezpieczały mur przed wchłanianiem wilgoci. Takimi preparatami są m.in. folia w płynie, która może być stosowana m.in. do zabezpieczania betonu, tynków gipsowych oraz płyt kartonowo-gipsowych. Często zaleca się także wykorzystanie w trakcie montażu specjalnej masy uszczelniającej oraz zaprawy hydroizolacyjnej. Masa uszczelniająca działa trochę jak folia w płynie i chroni powierzchnie przed działaniem wilgoci, a dodatkowo również przez negatywnym wpływem środków chemicznych, Najlepsze rezultaty daje w połączeniu właśnie z folią. Zaprawa hydroizolacyjna z kolei jest wykonana na bazie cementu. Przed położeniem musi więc być połączona z wodą. Można ją bez problemu stosować na każdym rodzaju podłoża, z wyjątkiem murów mieszanych.

Co zrobić w przypadku zaobserwowania u siebie w łazience pleśni i grzybów?

Jeżeli pomimo zastosowanych zabezpieczeń nie udało nam się skutecznie zabezpieczyć łazienki przed powstawaniem w niej zbyt dużej wilgotności i zauważyliśmy pojawiający się w szczególnie narażonych na to miejscach grzybów i pleśni, koniecznie należy je jak najszybciej usunąć! Grzyby mogą mieć bowiem bardzo zły wpływ na nasze zdrowie, dlatego w przypadku się ich pojawienia należy jak najszybciej znaleźć sposób na ich usunięcie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego z wyposażeniem łazienek Ceramed: W przypadku wystąpienia w łazience grzybów lub pleśni koniecznie należy jak najszybciej je usunąć, a także poprawić system wentylacji łazienki i wykryć źródło powstawania tak dużej wilgoci.  W celu usunięcia pojawiających się grzybów i pleśni najlepiej jest sięgnąć po profesjonalne środki grzybobójcze. One dadzą bowiem najlepsze rezultaty. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele tego rodzaju preparatów. Ich stosowanie jest bardzo proste, na początku należy pokryć powstałe ślady pleśni preparatem, a po upływie kilku minut je zmyć. Preparat powinien nie tylko skutecznie pozbyć się pleśni, ale również zabezpieczyć na jakiś czas dane miejsce przed jej kolejnym pojawieniem się.

W niektórych przypadkach zastosowanie preparatów nie jest niestety możliwe. Często tak bywa np.  w przypadku pojawienia się pleśni na fudze. Przy bardzo dużych zmianach, np. przy czarnej lub zielonej pleśni, najlepszym rozwiązaniem jest całkowite usunięcie fugi, dokładne oczyszczenie spoin, ich suszenie i położenie nowej fugi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas