Materiał Partnera Aranżacja małej łazienki - prysznic czy wanna?

Aranżacja małej łazienki - prysznic czy wanna?

Małe łazienki stwarzają wiele problemów aranżacyjnych. Konieczne jest rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia w taki sposób, by wszystko się zmieściło, a jednocześnie by pozostało na tyle dużo miejsca, aby można było z łazienki komfortowo korzystać. Co wówczas wybrać – prysznic czy wannę? Sprawdzamy, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w małej łazience.

Aranżacja małej łazienki to wyzwanie. W jaki sposób zmieścić toaletę, umywalkę, pralkę i wannę lub kabinę prysznicową, jednocześnie pozostawiając wystarczająco dużo przestrzeni na szafki łazienkowe? Nie zapominajmy również o przestrzeni niezbędnej do poruszania się, zwłaszcza, jeśli z łazienki korzystają naraz dwie osoby, na przykład rodzic i dziecko.

 

Planowanie przestrzeni łazienkowej

Na początku warto wziąć pod uwagę przestrzeń naszej łazienki. Od wymiarów należy odjąć około 2-3 centymetrów – jest to przestrzeń, którą zabiorą położone na ścianach tynki i kafelki. Lepiej nie planować zabudowy na styk. Pozostawienie kilku centymetrów zapasu da nam pewność, że w razie niedokładnych pomiarów będziemy mieli wystarczająco dużo miejsca na umieszczenie wszystkich sprzętów.

Toaleta zajmuje najmniej miejsca, bo sama muszla ma zazwyczaj szerokość około 40 centymetrów. Jednak aby korzystanie z niej było komfortowe należy stworzyć przestrzeń na przynajmniej 80 centymetrów – mówi specjalista z firmy Ceramik, oferującej szeroki wybór produktów do wyposażenia łazienek – Jeżeli chodzi o umywalkę producenci oferują wiele innowacyjnych rozwiązań, przeznaczonych nawet do naprawdę małych powierzchni. Nadal jednak potrzebne jest przynajmniej 40x50 centymetrów wolnej przestrzeni, na wysokości około 85 centymetrów. Pralka, o ile możliwe będzie umieszczenie jej w łazience to przynajmniej 60x35 centymetrów. Ładowana od przodu potrzebuje co najmniej 40 dodatkowych centymetrów, aby możliwe było komfortowe umieszczenie brudnych ubrań w bębnie. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę dodatkowe wyposażenie, takie jak szafki łazienkowe czy kosz na pranie.

Po obliczeniu wszystkich niezbędnych wymiarów i przestrzeni potrzebnej na poszczególne elementy wyposażenia możemy wziąć pod uwagę wymiary wanny lub prysznica. Najmniejsze wanny mają szerokość około 70 centymetrów i długość 120 cm, ale aby móc w miarę wygodnie wziąć kąpiel powinna mieć minimum 140 centymetrów. Kabiny prysznicowe mogą mieć wymiar od 70 centymetrów, wygodniejsza jednak by była kabina 80 centymetrowa.

 

Wanna czy prysznic?

To, które rozwiązanie wybierzemy zależy więc od wielkości i kształtu łazienki. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Najważniejsze to dokładnie obliczyć wymiary, a następnie zobaczyć, jaka powierzchnia pozostała na umieszczenie wanny lub prysznica. Jeżeli mamy do wyboru albo samą wannę, albo prysznic z miejscem na pralkę warto zastanowić się, czy zależy nam na wannie w takim stopniu, by zrezygnować z umieszczenia w łazience pralki. Oraz, czy posiadamy na nią inne miejsce, blisko przyłącza wody i odpływu. Należy również pamiętać o pozostawieniu przestrzeni niezbędnej do wytarcia się i ubrania, w związku z czym niezależnie od tego, czy jest to wanna czy prysznic konieczne jest pozostawienie na to odpowiednio dużo miejsca.

W przypadku nietypowej przestrzeni możliwe jest również zastosowanie mniej tradycyjnych rozwiązań. Oprócz wanien prostokątnych producenci oferują również wanny asymetryczne, na przykład z jednym końcem węższym lub wanny narożne. Podobnie jak brodziki – nie musi to być koniecznie kabina prysznicowa o kształcie kwadratu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić prysznic w kształcie prostokąta, pięciokąta lub kabinę półokrągłą. Dla tych, którzy mają możliwość zamontowania odpływu liniowego w podłodze (minimalna głębokość zabudowy syfonu: 52 mm + spadek, nie mniej niż 1,5%) wykończonego płytkami, mogą zastosować kabinę z drzwiami łamanymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu w momencie niekorzystania z prysznica otworzenie kabiny w sposób naturalny zwiększa nam przestrzeń łazienki. Efektem tego jest łatwy dostęp do pozostałych elementów wyposażenia łazienki, jak choćby swobodnego korzystania z pralki.

 

Sprawdzone rozwiązania

W bardzo małej, kwadratowej łazience może sprawdzić się rozwiązanie: pralka, kabina prysznicowa, umywalka i toaleta. Każdy z elementów umieszczony na jednej z czterech ścian pomieszczenia. Po lewej pralka, następnie w rogu półokrągła kabina zachodząca na ścianę zarówno z pralką jak i umywalką, a na ostatniej, wolnej ścianie toaleta. Obok umywalki lub tuż nad toaletą można umieścić szafki. W ten sposób pośrodku łazienki znajdzie się wystarczająco dużo miejsca na wytarcie się po kąpieli lub załadowanie prania.

W nieco podłużnej, ale wąskiej łazience można wykorzystać najwęższą ścianę do postawienia  wanny. Wówczas na dłuższych bokach prostokąta powinny zmieścić się toaleta, umywalka, pralka oraz szafka lub kosz na pranie. W tym przypadku również pośrodku łazienki pozostaje wystarczająco dużo miejsca na poruszanie się. Jednocześnie w wannie można zamontować słuchawkę prysznicową lub deszczownicę, zasłoniętą na przykład składanym parawanem nawannowym. W ten sposób na niewielkiej przestrzeni można połączyć dwa rozwiązania.

Podziel się