Artykuł sponsorowany Jak przygotowuje się skalniaki w ogrodach?

Jak przygotowuje się skalniaki w ogrodach?

Przydomowy ogród jest ważną przestrzenią, która staje się azylem po trudach dnia codziennego czy ciężkim dniu w pracy. Chcemy, aby była zarówno estetyczna, jak i praktyczna. Dlatego chętniej korzystamy z usług profesjonalnych firm ogrodniczych, które wskażą najlepsze rozwiązania aranżacyjne dla danego ogrodu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się skalniaki, jak powstają?

Jak wybrać najlepsze miejsce pod skalniak?

Jeśli do aranżacji jest ogromna przestrzeń, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów z firmy ogrodniczej na przykład Kajus Usługi Ogrodnicze. Dzięki temu otrzymać można spójny projekt ogrodu i plan działania, oszczędzić czas i pieniądze, a prace wykonane zostaną według założonego harmonogramu. W dużym ogrodzie jest większa swoboda ulokowania różnych dekoracji, wystarczy zastanowić się jakie rośliny zostaną zasadzone na skalniaku i wybrać miejsce, w którym będą się one czuły najlepiej. Przy mniejszych obszarach, może nie być tak dużej swobody, wtedy kieruje się potrzebami roślinności lub estetyką i symetrią.

Tego typu dekoracja zielonych terenów jest praktycznym rozwiązaniem i przykuwa wzrok, więc dobrze jest poświęcić chwilę jej zaprojektowaniu. Dobrze jest pamiętać, aby dostosować jej styl do pozostałych elementów w ogrodzie, elewacji budynku i wykończenia terenu. Należy też odpowiednio przygotować podłoże i zadbać o możliwość podlewania lub zainstalować system nawadniania.

W jaki sposób powstaje skalniak?

Po wybraniu najlepszego miejsca na tego typu dekorację należy przygotować obszar pod skalniak. Prace można rozpocząć, wykorzystując pozbawione chwastów, płaskie i utwardzone podłoże, na którym układa się kamienie wyznaczające granicę dekoracji lub zacząć od niewielkiego wykopu. Usunięcie około 10 cm wierzchniej warstwy ziemi utworzy lepsze fundamenty pod konstrukcję. Będzie bardziej stabilna.

Kamienie w różnych rozmiarach i kolorach stworzą obwód i podwyższoną ściankę, gdzie można wsypać ziemię, kształtując ją według preferencji. Pozwala to formować górki, schody lub płaskie spady. Jeśli gleba jest mało przepuszczalna, dobrze jest nasypać żwir, przed resztą materiałów. Następnie tak przygotowaną konstrukcję podlewa się przez tydzień lub dwa, aby ziemia osiadła i po tym czasie można zacząć nasadzenia oraz tworzyć indywidualne kompozycje. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze rośliny do warunków panujących w ogrodzie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas