Materiał Partnera Jak przygotować domowy ogród do zimy?

Jak przygotować domowy ogród do zimy?

Jesień to czas, kiedy wszystkie rośliny zaczynają tracić swoje kwiaty, owoce i kolory, powoli zapadając w zimowy sen. Jednak wbrew pozorom to właśnie w tym okresie ogrodnicy mają najwięcej pracy. Przygotowanie ogrodu na zimę stanowi bardzo czasochłonne zadanie, ale dzięki temu możemy mieć pewność, że rośliny przetrwają, a na wiosnę znów będziemy cieszyć się pięknym zielonym otoczeniem. Podpowiadamy, jakie prace warto wykonać w ogrodzie przed zimą.

Sprzątanie trawnika

Okres jesienny oczywiście kojarzy się z zachwycającymi pomarańczowo-brązowymi kolorami oraz urzekającymi różnobarwnymi liśćmi, które spadają z drzew i tworzą piękną aurę. Jednak każdy właściciel ogrodu, jeśli chce cieszyć się zdrowym, zielonym trawnikiem, przed spadnięciem śniegu musi zadbać o dokładne oczyszczenie działki z wszelkich zanieczyszczeń. Pozostawione w ten sposób liście, szyszki, czy resztki innych roślin zablokują murawie dostęp do tlenu, co może doprowadzić do rozwinięcia pleśni. Warto też pamiętać, że ostatnie koszenie wykonuje się zazwyczaj pod koniec października, tak aby trawa na zimę nie była zbyt krótka, ani zbyt długa. Inaczej przykryta warstwą śniegu może przemarznąć lub zacząć gnić.

Przycinanie drzew oraz krzewów

Przycinanie drzew, a także krzewów szczególnie tych owocowych to niezwykle ważny zabieg, gdyż od niego zależą przyszłoroczne plony. Dlatego, jeśli nie wiemy, kiedy dokładnie i jak poprawnie to zrobić najlepiej wynająć specjalistów. Świadcząca swoje usługi ogrodnicze w powiecie łańcuckim firma Wycinka Drzew Domidrew zajmie się za nas zarówno przycięciem drzewek owocowych, jak i krzewów, żywopłotów oraz drzew na wysokościach. Zabieg wykonany we właściwy sposób, ale też w odpowiednim terminie sprawi, że rośliny w następnym sezonie będą zdrowe, ładnie wymodelowane oraz wypuszczą nowe pędy.

Sadzenie i zabezpieczanie roślin

Wczesna wiosna to także czas, gdy sadzimy niektóre rośliny, drzewka owocowe, czy kwiaty. Oprócz tego, jeśli posiadamy pole uprawne, musimy zająć się zbiorami, jak również sianiem pewnych warzyw ozimych, aby szybciej zebrać je na wiosnę. W kwestii pielęgnacji i utrzymania ogrodu bardzo ważne jest również dokładne zabezpieczenie roślin wrażliwych na mrozy, gdy pojawią się pierwsze temperatury ujemne. Chodzi tu przede wszystkim o rośliny młode, wrzosowate, róże, byliny, drzewa owocowe oraz tzw. zimozielone (np. bukszpan). Najpopularniejszym sposobem zabezpieczania jest wykorzystywanie specjalnej agrowłókniny, tkaniny jutowej lub ściółki, w ramach której można wykorzystać liście zgrabione z trawnika. Najważniejsze, żeby okryte rośliny miały dostęp do powietrza oraz wody. Natomiast w przypadku drzew przeważnie stosuje się bielenie pni wapnem ogrodniczym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas