Materiał Partnera Jak przygotować atrakcyjny trawnik w ogrodzie?

Jak przygotować atrakcyjny trawnik w ogrodzie?

Wyobrażając sobie idealny przydomowy ogród, większość inwestorów myśli o terenie pokrytym soczyście zielonym, miękkim trawnikiem. Powinien być on także idealnie skoszony oraz tworzyć równe, stabilne podłoże. W rzeczywistości jednak pod tym względem występuje niekiedy sporo problemów. Ich rozwiązywaniem zajmują się firmy zakładające ogrody – jak mogą zadbać o trawnik?

Trawnik z siewu czy z rolki?

Miłośnicy naturalnych sposobów na przygotowanie przydomowego ogrodu przy wyborze trawnika z pewnością będą zwolennikami podłoża wysiewanego. To tradycyjna metoda na wykonanie zielonego, atrakcyjnego wizualnie terenu. Ważne jest w tym wypadku dopasowanie odpowiedniej mieszanki nasion. Dopasowując je do naszego ogrodu, weźmy pod uwagę jego planowaną eksploatację oraz charakterystykę. Nasiona powinny być też przystosowane do konkretnych warunków panujących na przydomowym terenie zielonym.

Znacznie mniej wymagający jest natomiast trawnik z rolki. Pasy darni układa się obok siebie w ogrodzie nawet na trudnym gruncie, a już po kilku dniach zakorzeniają się one w podłożu. W ten sposób w krótkim czasie uzyskujemy pożądany wygląd trawnika. Należy jednak pamiętać, że ze względu na sporą przewagę takiego rozwiązania nad tradycyjną metodą siewu, trawa z rolki jest dość dużym wydatkiem. Jej zakup powinien być przemyślany, a samo założenie trawnika dobrze jest zlecić specjalistom z firmy ogrodniczej.

Pielęgnacja podłoża – jak zadbać o trawnik?

W przydomowym ogrodzie podłoże spełnia bardzo istotną funkcję. Stanowi nawierzchnię, która nie tylko umożliwia wygodne poruszanie się po terenie, ale jest też jego wizytówką. Trawnik powinien być równo przystrzyżony i zadbany. Jego zdrowy wygląd objawia się intensywnym, soczystym odcieniem zieleni wszystkich źdźbeł. Zabiegi pielęgnacyjne są podobne dla trawników naturalnych, jak i tych z rolki. W obu przypadkach konieczne jest nawożenie oraz wspomniane już koszenie.

Kolejną z usług w tym zakresie świadczonych m.in. przez firmę Green Garden jest wertykulacja terenu. W trakcie realizacji prac z tym związanych napowietrza się glebę, a sam trawnik jest pozbawiany problematycznych zanieczyszczeń. Zaliczają się do nich chociażby chwasty, które ogrodnik wyrwie podczas wertykulacji. Zadba on także o usunięcie filcu i mchu. Wszystko to sprawi, że trawnik w naszym przydomowym ogrodzie będzie prezentował się wyjątkowo dobrze. Jego pielęgnowanie to dość złożony proces, wymagający dodatkowo użycia specjalistycznego sprzętu. Z tego właśnie powodu lepiej jest powierzyć działania w tym zakresie firmie ogrodniczej.

Opracowanie:

Podziel się