Artykuł sponsorowany Grab pospolity jako żywopłot

Grab pospolity jako żywopłot

Grab pospolity (Carpinus betulus) od wieków znajduje specjalne miejsce w ogrodach, także królewskich. Zawdzięcza to między innymi swojej łatwości w formowaniu, dużej wytrzymałości i małym wymaganiom względem uprawy. Bardzo często wykorzystywany jest jako żywopłot lub topiary – krzewy kształtowane w finezyjne wzory lub formy przestrzenne.

Uprawa sadzonek grabu

Grab preferuje glebę żyzną, wilgotną, piaszczysto-gliniastą o odczynie zasadowym. Najbardziej lubi stanowiska słoneczne, jednak półcień w żaden sposób nie zakłóci jego wzrostu. Może jedynie spowodować mniejsze zagęszczenie rośliny. Dodatkowym atutem jest jego mrozoodporność, co świetnie sprawdza się w polskich warunkach atmosferycznych. Ważną rzeczą,  o której nie można zapominać, jest regularne podlewanie sadzonek grabu.

Zalety żywopłotu z grabu

Grab jako żywopłot najlepiej sadzić w dwóch rzędach, zachowując odpowiednią odległość między drzewkami (40-50 cm) oraz od ogrodzenia (około 1 m). Przed posadzeniem trzeba spulchnić ziemię i pozbyć się chwastów. Jakie są zalety takiego ogrodzenia? Zapytaliśmy specjalistę ze szkółki drzewek ozdobnych w Mnichu „Drzewka Waleczek”:

Żywopłot z grabu ma wiele zalet. Roślina ta ma ciekawe ulistnienie, które może przetrwać na gałęziach nawet całą zimę. Kiedy liście jednak opadną, przyspieszają próchnienie gleby, użyźniając ją. Grab tworzy gęste, nieprzepuszczalne ściany w kolorze soczystej zieleni, co jest niewątpliwie dodatkową dekoracją ogrodu. Tym samym bardzo dobrze chroni przed hałasem, wiatrem i kurzem. Drzewo w formie żywopłotu wyrasta nawet do 3 metrów wysokości, co zapewnia prywatność. Jest również fantastycznym tłem dla rosnących w jego sąsiedztwie roślin dekoracyjnych.

Jak dbać o żywopłot z grabu?                                                 

Pielęgnacja żywopłotu z grabu opiera się na trzech najważniejszych czynnościach:

  • Podlewanie – należy robić to systematycznie, rzadziej, ale obficie. Szczególnie polecany jest tu system kropelkowy, który przekazuje wodę bezpośrednio do korzeni, wzmacniając je i pobudzając wzrost rośliny. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność gleby, warto ją ściółkować,
  • Nawożenie – powinno zasilać się nieco starsze drzewka, gdyż młode mogą się „rozleniwić” i zatrzymać ukorzenianie. Najlepiej nawozić wiosną, produktami mineralnymi lub organicznymi,
  • Przycinanie – grab wytwarza dużo soków i jest tzw. rośliną płaczącą. Z tego względu cięcia należy dokonywać maksymalnie trzy razy w roku: pierwsze na przełomie stycznia i lutego, kiedy produkcja soków jeszcze nie ruszyła, drugie w czerwcu, gdy wyraźnie widać nowe przyrosty, oraz trzecie pod koniec sierpnia. Trzeba pamiętać, aby narzędzia do pielęgnacji były zawsze czyste. W innym przypadku mogą być przyczyną infekcji roślin.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas