Materiał Partnera Czynności, które pomogą utrzymać ogród

Czynności, które pomogą utrzymać ogród

Każdy właściciel działki, mniejszego lub większego ogrodu wie, że utrzymanie terenu zielonego jak trawnik czy rabata wymaga dużych nakładów pracy i czasu. Osadzenie ziemi nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Niezbędne są systematyczne prace w ogrodzie oraz różnorodne zabiegi pielęgnacyjne, które zapewnią prawidłowy rozwój roślin i krzewów. O czym warto pamiętać dbając o tereny zielone?

Walka z chwastami

Z chwastami przychodzi się mierzyć każdemu ogrodnikowi. Są to nieproszeni goście, którzy skutecznie potrafią uprzykrzyć życie niejednej osoby, która dba o zachowanie pięknego ogrodu czy działki. Chwasty utrudniają wzrost roślin, zabierając cenne światło, wodę i składniki odżywcze. Na dodatek rozprzestrzeniają się w szybkim tempie. Istnieje wiele sposobów zwalczania chwastów od najprostszych prac jak ręczne usuwanie chwastów, przekopanie ziemi czy odcięcie od światła, ale też bardziej inwazyjne, czyli użycie środków chemicznych. Dobór metody zależy od stopnia zachwaszczenia i powinien być dobrany tak, aby nie zaszkodzić roślinom przeciążyć gleby.

Nawadnianie i nawożenie

Rośliny podobnie jak ludzie czy zwierzęta potrzebują do życia wodę. Dlatego podlewanie roślin to jedna z podstawowych czynności jaka powinna być wykonywana w ogrodzie. Zaniedbanie ich nawadniania i regularnego odżywiania w postaci nawożenia może mieć wpływ na ich wzrost i wygląd. Pokarmem dla roślin są nawozy pochodzenia organicznego lub mineralnego. Nawozy naturalne, czyli organiczne występują w postaci kompostu, obornika, gnojówki lub gnojowicy, a mineralne produkowane są z kopalin lub wytwarzane w zakładach chemicznych. To jakie nawozy zostaną użyte zależy od osoby dbającej o ogród i jest często powodowane miejscem jakim dysonuje się w ogrodzie, jeśli chodzi o możliwość przechowywania nawozów. Najważniejsze jest, aby nie zapominać o nawożeniu i nawadnianiu roślin. W przypadku podlewania ogrodu warto zwrócić uwagę na porę dnia. Zaleca się nawadnianie wieczorem lub wcześnie rano, kiedy ziemia ma czas przyjąć wodę. W pełnym słońcu woda ta natychmiast wyparowuje, a rośliny mogą stać się żółte. Istotna jest też częstotliwość nawadniania i technika dostarczania wody, czy poprzez podlewanie konewką, wężem ogrodowym czy poprzez rozprowadzony pod ziemią system zraszaczy.

Opracowanie:

PUP Demater S.C. Krzysztof Sałek i Wspólnicy

Sitkówka-Nowiny , Składowa 3a

Podziel się