Materiał Partnera Czym są zazdrostki? Minimalistyczne dekoracje okienne

Czym są zazdrostki? Minimalistyczne dekoracje okienne

Zazdrostki to niezwykle popularny rodzaj dekoracji okiennej, który stał się nowoczesnym trendem w aranżacji przestrzeni kuchennej. Zasłaniają to, co trzeba, jednocześnie czyniąc pomieszczenie jasnym i przytulnym. Choć przez ostatnie lata były one pomijane, według najnowszych trendów wracają do łask. Nic dziwnego więc, że w ofertach producentów firan znajdziemy szeroki wybór zazdrostek. Zobacz, jaki rodzaj sprawdzi się w Twoim domu.

Czym są zazdrostki?

Zazdrostka to krótka firanka, która zasłania zazwyczaj jedynie dolną część okna. Mocowane są bezpośrednio na ramie okna i najczęściej montowane są w kuchni. Rozwiązanie to doskonale nadaje się również do niewielkich kuchni, w których nie ma miejsca na długie firanki.

Firanki zazdrostki montowane są pojedynczo lub parami, a szeroki wybór dostępnych na rynku rodzajów pozwala doskonale dopasować je do różnego typu wnętrz. W ten sposób nie tylko podnoszą one walory estetyczne wnętrza, ale również umożliwiają osiągnięcie ogólnej spójności wizualnej.

Rodzaje zazdrostek

Firanki zazdrostki dostępne są w wielu różnorodnych stylach, dzięki czemu swobodnie można je dopasować do wystroju pomieszczenia.

Wśród nich najpopularniejsze w ostatnich latach są zazdrostki drukowane – nowoczesne, niewielkie firanki, które łatwo zdjąć i powiesić ponownie. Zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości poliestru, co sprawia, że nie gniotą się, można prać je w pralce w temperaturze 40 stopni, a kolor nie blaknie i nie spiera się.

Ponadczasową elegancją wyróżniają się zazdrostki dziane. Idealnie spełnią swoją rolę zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Są też wspaniałym akcentem w przypadku modnych wnętrz w stylu skandynawskim.

Zazdrostki haftowane swoim wyglądem nawiązują do wnętrz ciepłej, babcinej kuchni. Jeśli zależy nam, by stworzyć przytulny klimat będą doskonałym rozwiązaniem. Z typowo modernistycznym wystrojem mogą jednak nie współgrać, dlatego warto zapytać o poradę specjalistów.

Warto zwrócić również uwagę na oferowane przez wielu producentów firan ozdobne zazdrostki okolicznościowe, nawiązujące do poszczególnych pór roku lub świąt, które stanowić będą doskonałą formę dekoracji cyklicznej.

Zalety zazdrostek

Te krótkie firanki, prócz funkcji ozdobnej mają również inne zalety. Zakrywając cześć okna, zwiększają prywatność, co na pewno poprawi komfort użytkowania pomieszczeń kuchennych oraz jadalnych, zwłaszcza jeśli Twoje okna wychodzą na ruchliwą  ulicę. W tej sytuacji wykorzystanie zazdrostek pozwala uniknąć przypadkowych spojrzeń przechodniów. Często stosowane są także w łazienkach, jako uzupełnienie nieprzezroczystych szyb.

Zazwyczaj zasłaniają połowę okna, ale równie dobrze mogą zakrywać mniejszą jego część. Dzięki temu do pomieszczenia wpada więcej światła niż w przypadku tradycyjnych firan. Mają też nieocenione znaczenie w przypadku małych pomieszczeń, w których firany mogą optycznie pomniejszać wnętrze.

Jak wybrać odpowiednie zazdrostki?

Zazdrostki, jak każde inne firany należy przede wszystkim dopasować do aranżacji wnętrza. Wybór odpowiedniej kolorystyki, wzoru, materiału oraz faktury pozwoli podkreślić walory pomieszczenia. Decydując się na jasną kolorystykę oraz minimalistyczne wzory, np. pionowe pasy możemy przy okazji optycznie powiększyć pomieszczenie.

Rozmiar zazdrostek należy dostosować do wymiarów okna. Pamiętajmy, aby do szerokości okna zawsze doliczyć zapas na marszczenie tkaniny. Jeśli planujesz zastosować większe marszczenie, szerokość wybranej przez Ciebie zazdrostki powinna być równa dwukrotnej szerokości wybranego okna. Standardowe wymiary zazdrostek to 40, 50, 60 lub 80 cm, jednak wielu producentów firan, takich jak firma Polontex, oferuje również szycie firanek na wymiar.

Opracowanie:

Polontex

Częstochowa , Rejtana 25

Podziel się