Materiał Partnera Czym charakteryzują się meble indyjskie?

Czym charakteryzują się meble indyjskie?

Meble indyjskie to meble z egzotycznego drewna. Starannie wykonane, pokryte zdobieniami i przyciągającymi uwagę wzorami, harmonijnie łączą najwyższą funkcjonalność z wieloletnią trwałością. Czym się charakteryzują i do jakich wnętrz pasują? Podpowiadamy.

 

Meble indyjskie często określane także mianem mebli kolonialnych narodziły się w XIX wieku. To właśnie wtedy, europejscy kolonizatorzy zaczęli masowo przybywać na podbite ziemie — do Indii, Afryki i Azji. Nierzadko z rodzinami i… całym swoim dobytkiem. Jak nietrudno zgadnąć, wielogodzinne podróże statkiem nie były łaskawe dla eleganckich komód, stołów, witryn i łóżek. Wiele mebli trafiało na ląd wybrakowanych, uszkodzonych i połamanych. Nie chcąc rezygnować z przedmiotów, które dla Brytyjczyków, Hiszpanów i Portugalczyków były dla nich synonimem ojczyzny, oddali je w ręce lokalnych rzemieślników. Ci przy użyciu tamtejszych narzędzi i materiałów nadali im nowe życie. W ten sposób stworzyli także styl kolonialny — harmonijnie łączący europejską elegancję z egzotycznym szykiem.

 obraz_1


Współczesne meble indyjskie, czyli?

 

Choć od powstania stylu kolonialnego minęły setki lat, współczesne meble indyjskie wiernie oddają swoje pierwowzory. Tak samo, jak one wyróżniają się niecodzienną, oryginalną estetyką. Ta wynika nie tylko z użycia najlepszy materiałów (do tworzenia większość współczesnych mebli indyjskich wykorzystuje się egzotyczne drewno — palisander, mango czy akację), ale także z ręcznego wykonania. Po dziś dzień, dostępne w najlepszych sklepach meblarskich oryginalne indyjskie komody, skrzynie, półki i krzesła wykonują bowiem hinduscy rzemieślnicy. Cechą charakterystyczną indyjskich mebli są także geometryczne regularne bryły, przyciągające uwagę, ornamenty, charakterystyczne postarzenia i perfekcyjnie dopracowane detale. To jednak nie wszystko. Bardzo twarde egzotyczne drewno zapewnia meblom i akcesoriom wieloletnią trwałość, odporność na uszkodzenia i zarysowania. W połączeniu z ciekawą, przyciągającą oko estetyką daje im to status ponadczasowych, odpornych na zmieniające się z sezonu na sezon trendy.

 

Do jakich wnętrz pasują meble indyjskie?

 

Wbrew pozorom meble indyjskie odnajdą się nie tylko we wnętrzach w kolonialnym czy orientalnym stylu. Zwłaszcza że wachlarz dostępnych na rynku modeli jest dziś bardzo szeroki. Surowe meble indyjskie łączące drewno z elementami ze stali i/lub szkła świetnie sprawdzą się w minimalistycznym, nowocześnie zaaranżowanym apartamencie. Te z drewna mango o słonecznym ciepłym odcieniu wzbogacą przestrzeń mieszkania w stylu skandynawskim. Pojemna szafa i komoda z drewna palisandru o głębokiej ciemnej barwie poczują się wspaniale w przestronnym salonie pełnym antyków.

Źródło: https://www.indianmeble.pl/

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas